Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Zaručené léky na kocovinu, které vám však vůbec nepomohou
vložila 17.1.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Zaručené léky na kocovinu, které vám však vůbec nepomohou

Leden je obdobím nejrůznějších večírků, oslav a plesů. Také jste se z jedné takové akce vrátili a třeští vám hlava, máte žaludek jako na vodě a nejraději byste celý den nevylezli z postele, protože jste to „kapánek“ přehnali s alkoholem? Pak pozor na zaručené babské rady!

Ty následující vám totiž příliš nepomohou…

Pořádně silná káva

Hrnete se (tedy co vám kocovina dovolí) po ránu do kuchyně, abyste si dali obzvláště silnou kávu, protože ta přeci „neutralizuje účinky alkoholu“? Pak pro vás máme špatnou zprávu – není tomu tak. Dokonce může všechno ještě zhoršit. Kofein rozhodně není lékem na bolest hlavy způsobenou kocovinou, a i když po něm můžete na pár minut cítit příval energie, po chvilce je všechno jako předtím (ne-li horší). Hlava vás bolí hlavně kvůli dehydrataci, ke které ovšem káva – jakožto silné diuretikum – ještě přispěje. Raději tedy sáhněte po sklenici vody, tu vaše tělo potřebuje nejvíce.

Voda ano, ale…

Sice to vypadá, že si odporujeme, když vodu řadíme do seznamu prvních pomocí, které nás z kocoviny nevytáhnou, ačkoli ji v předchozím bodě vychvalujeme, není o tak docela pravda. Jistá babská rada totiž tvrdí, že máme v kocovině vypít tolik vody, kolik jen sneseme (klidně litr nebo dva naráz), protože tím vyplavíme z těla škodlivé toxiny a bude nám lépe. Jenže takhle to nefunguje. Voda samozřejmě pomůže hydrataci těla, ale litr či dva najednou by pro něj znamenaly pořádnou zátěž! Navíc toxiny se z těla musí vyplavit spíše časem, to jen tak neurychlíte. Takže si pomalu vypijte sklenici nebo dvě, ale rozhodně se kocovinu nesnažte „utopit“.

Naprav se, čím jsi se zkazil

Také znáte tuhle „dobrou radu“, která prakticky říká, že vám pomůže, když si dáte ráno další nálož alkoholu? Pak vězte, že je to pěkná hloupost. Poslední, co vaše tělo (a především játra) potřebuje, je právě alkohol. Přispěje jen k další dehydrataci, bolesti hlavy, podráždění žaludku… Zkrátka a dobře se alkoholu vyhýbejte při kocovině jako čert kříži.

Hodně tuku k snídani

Další „dobrá rada“ říká, že si v kocovině musíte dát pořádně tučné a hutné jídlo, aby se toxiny z alkoholu na něj navázaly a rychleji se odbouraly. Ovšem i ona se mýlí! Vaše alkoholem vyčerpané tělo, které se dává pomalu zase dohromady, rozhodně nepotřebuje ještě další zátěž v podobě trávení tuků. Spíše vsaďte na lehká jídla, dobře stravitelné proteiny a zeleninu. K pití si dejte třeba zelený čaj nebo zeleninovou šťávu.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také