Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Voňavá a přírodní první pomoc při stresu a úzkosti
vložila 23.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Voňavá a přírodní první pomoc při stresu a úzkosti

Stres a úzkost, z budoucnosti, finanční situace a pochopitelně i ze zdravotního stavu, se staly běžnými problémy současného života ovlivněného pandemií koronaviru. Ani vy se po psychické stránce necítíte být v dobré kondici? Pak využijte sílu aromaterapie!

Těžko říct, kdo a kdy aromaterapii začal využívat jako první, nicméně zmínky o ní se objevují už od starověku. (Časově lze tuto epochu ohraničit koncem pravěku okolo poloviny 4. tisíciletí př. n. l. a počátkem středověku v 6. až 7. století.) Vdechování a lokální aplikace čistých éterických olejů může pomoci zmírnit stres, nespavost nebo deprese. Je tomu tak proto, že vůně stimulují oblasti mozku, které jsou zodpovědné za emoce. A které voňavé olejíčky psychiku zklidňují nejlépe? Všechny seženete úplně běžně!

Heřmánek

Pokud milujete heřmánkový čaj, oceníte i uklidňující účinky éterického oleje z této voňavé bylinky. Heřmánek navozuje vnitřní klid, snižuje úzkost a uklidňuje nervový systém. Může být také použit ke krocení zánětu zažívacího traktu, je však o něm známo i to, že reguluje stres. Dáváte si ho do aromalampičky?

Bergamot

Esenciální olej bergamot se vyrábí ze slupky aromatického citrusového ovoce. Často se používá v tradiční čínské medicíně, a to ke zvýšení toku energie, boji proti bakteriálním infekcím a podpoře zdraví trávicího ústrojí. Bergamot je zároveň účinné antidepresivum zlepšujícím náladu. Dodává energii a pocit radosti, zlepšuje krevní oběh, stimuluje hormonální sekreci a celkově přináší tělu rovnováhu.

Levandule

Jedním z nejznámějších éterických olejů určených pro snížení úzkosti a stresu je levandule. Vědci prokázali, že obnovuje nervový systém snížením krevního tlaku a srdeční frekvence. O nervy pečuje na výbornou, navíc podporuje kvalitu spánku. Inhalujte ho přímo z lahvičky, nebo jej smíchejte s nosným olejem (olivovým, kokosovým či třeba mandlovým) a aplikujte na spánky a zápěstí.

Ylang-ylang

Esenciální olej ylang-ylang extrahovaný z indonéského stromu, který se jmenuje kananga vonná, podporuje pocity štěstí a radosti. Současně snižuje srdeční frekvenci, zlepšuje náladu a vytváří optimální podmínky pro relaxaci. Vdechování tohoto olejíčku zbavuje negativních emocí a odhání stres. Považujte ho tak za přírodní lék proti úzkosti, splínům a depresi.

Meduňka

Meduňka lékařská si pro svoje léčivé a povznášející vlastnosti vysloužila název „elixír života“. Zklidňuje mysl, posiluje imunitu a nervový systém, tudíž působí jako přírodní antidepresivum. Přidejte ji do teplé koupele, nebo aplikujte na pokožku s pomocí masáže.

Jasmín

V asijských zemích se jasmín tradičně používá k detoxikaci a čištění dýchacích cest. I on působí jako účinné sedativum. Zároveň má stimulační účinky na mozek a harmonizuje hladinu energie. A ta jeho vůně, to je nádhera!

Foto: Shutterstock

Autorka: Kateřina Málková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také