Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Varovná znamení, že vás práce psychicky ničí
vložila 10.11.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Varovná znamení, že vás práce psychicky ničí

Každému občas práce trochu leze na nervy. Objeví se nějaký problém, naštve vás šéf, nepohodnete se s kolegyní… Ale po pár dnech je všechno v pořádku a vy zase chodíte do práce v dobré náladě jako jindy. Ovšem ne každý má takové štěstí…

Některým lidem zasahuje práce do života více, než je pro jejich psychické zdraví prospěšné. Jak poznat, zda se tento problém netýká i vás?

Rána z hororu

Kdo by měl rád ranní vstávání! Ale pokud se prakticky nedokážete přinutit vstát z postele, hned po probuzení vás přepadne úzkost a vaše myšlenky se točí jen a jen okolo nadcházejícího pracovního dne a problémů, jež budete muset řešit, není to dobré znamení. Když taková situace trvá týden, protože máte v práci zrovna vypjaté období, je to celkem v pořádku. Ale pokud se jedná o dlouhodobý stav, zpozorněte.

Bez konce

Ovšem nejen rána plná stresu nejsou dobrým znamením. Spousta lidí jako by nikdy z práce neodešla – jejich myšlenky se neustále točí kolem ní, v ruce mají jako přilepený mobil a neustále kontrolují e-maily, na pracovní úkoly myslí, i když si hrají s dětmi, sedí v kině, vaří… Jako by jejich mysl nedokázala svou pozornost zaměřit na cokoli jiného. Poznáváte se? Pak je nejspíš na čase naučit se pořádně odpočívat, jinak riskujete zdraví.

Jací kolegové?

I když do práce chodíte především pracovat (co taky jiného), je to místem setkávání se s lidmi. Není divu, že se z kolegů stanou často přátelé, že spolu celá kancelář či směna ráda chodí „na jedno“, že se lidé setkávají v kuchyňce a vaří si spolu kávu. Ovšem co když vám takové věci najednou nic neříkají, na kolegy jste prakticky alergičtí a kromě pozdravu nemáte chuť s nimi prohodit jakékoli další slovo? Může to být znamení, že jste v práci nešťastnější, než jste si mysleli. A to není dobrá zpráva…

Nikdo na mě nemluvte

Stěžuje si vaše rodina, že jste neustále podráždění? Že okřikujete děti, nezapojujete se do domácího života, na partnera/partnerku jste nepříjemní, že s vámi nic není… Není třeba si nic nalhávat – i když si stokrát slibujete, že nebude přenášet problémy z práce domů, když vám zaměstnání přeroste přes hlavu takovým způsobem, že opanuje každou vaši myšlenku, na vašem soukromém životě se to musí projevit. Když už i vaše okolí bije na poplach, neberte to na lehkou váhu.

Autorka: Lucie Pražáková

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také