Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
V soustředění nám brání multitasking i nadměrný stres
vložila 13.2.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

V soustředění nám brání multitasking i nadměrný stres

Těkáte od jednoho úkolu k druhému, nemůžete dopsat jediný e-mail, čísla v tabulce vám skáčou mezi řádky a vůbec netušíte, jak všechno stihnete, protože se nemůžete na nic soustředit? Ještě než začnete přemýšlet, jak celou situaci zlepšit, zaměřte se na důvody své nesoustředěnosti.

Naštěstí pro vás máme dobrou zprávu – nejčastější příčiny, proč se nedokážeme přinutit k soustředění, jsou snadno řešitelné. Poradíme vám jak!

Jeden úkol sem, druhý tam

Kdo ví, kdo kdysi přišel s oním mýtem, že multitasking, tedy dělání více věcí najednou, je efektivnější a vede k rychlejšímu vyřešení problémů. Jak se totiž zdá, je to přesně naopak. Náš mozek neustálé přeskakování vůbec nemá rád. A o tom, že by mu to nějak pomáhalo v soustředění, nemůže být ani řeč. Naopak. Takže co z toho plyne? Nikdy neřešte několik úkolů najednou. Raději si rozvrhněte, co je nutné udělat jako první, a dokud daný úkol nevyřešíte, do dalšího se nepouštějte.

A tohle už jsi slyšela?

Mít kancelář jen a jen pro sebe je luxus, kterého se dostává málokomu. Soustředit se v místnosti, kde je dalších 5 lidí (a mnohdy i více), bývá někdy oříšek. Nicméně pokud jsou všichni ohleduplní a zabraní do práce, je problém vyřešen. Že je to spíše vaše přání než skutečnost, protože váš kolega či vaše kolegyně prakticky celý den nezavře pusu, a když náhodou nevykládá, co je nového, vám, protelefonuje celé odpoledne? Pak máte v zásadě dvě možnosti – s oním hříšníkem si promluvit, nebo si pořídit kvalitní sluchátka a přehlušit jeho vyprávění hudbou. Ta navíc sama o sobě soustředění zvyšuje, takže získáte příjemný bonus.

Maily, sítě, videa…

Velkým nepřítelem našeho soustředění jsou i sociální sítě, e-maily, mobilní telefony apod. I když se většina lidí snaží jejich užívání v práci omezit na minimum, je ono minimum stále významná část dne. Navíc nejde jen samotný čas strávený sledováním videí, prohlížením fotek nebo vyřizováním zpráv – než se náš mozek zase „přepne“ do pracovního módu, nějakou dobu to trvá… Takže i když jste přesvědčení, že časem zas tak moc neplýtváte, ve skutečnosti vám moderní technologie a spol. ubírají na výkonnosti víc, než si myslíte. Řešení? Ano, všechno vypnut. I když je to vážně těžké.

Jsem ve stresu!

Když člověka ovládá stres, nervozita nebo úzkost, jen těžko se soustředí na něco jiného než na původce těchto negativních pocitů. A není divu. Stres totiž ovládá kognitivní centra v našem mozku, která jsou – mimo jiné – odpovědná za rychlé řešení problémů a také schopnost soustředit se. Co s tím? To je asi nejtěžší otázka, protože v dnešním světě se najde jen málo lidí, kteří mohou s čistým svědomím říci, že je stres netrápí. A jen tak vypnout všechny stresory, to také není úplně možné. Jedinou možností je tedy naučit se stres zvládat – například některými relaxačními technikami, meditací, aromaterapií…

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také