Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Tipy, jak tisknout šetrně a levně v práci i doma
vložila 16.9.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Tipy, jak tisknout šetrně a levně v práci i doma

Ačkoli žijeme v době digitální a virtuální, stále je pro mnohé z nás při práci naprostou nezbytností tiskárna. Díky ní můžeme založit důležité dokumenty, poslat oficiální dopis, podepisovat smlouvy, číst korektury… Zkrátka a dobře, v řadě kanceláří – ať už těch klasických nebo domácích – se tiskárna za celý den nezastaví. A tak není divu, že stále více lidí hledá způsob, jak při tisku šetřit nejen přírodu, ale také svou peněženku.

Přinášíme vám několik tipů, které vám pomohou tisknout levněji, šetrněji a efektivněji!

Opravdu je to nutné?

Ačkoli, jak jsme napsali v úvodu, existují dokumenty, jež se bez vytištění prostě neobejdou, může se stát, že tisknete i takové, které by mohly zůstat v elektronické podobě. U každého tedy zvažte, zda je tisk bezpodmínečně nutný. Třeba nakonec zjistíte, že ve skutečnosti potřebujete v papírové podobě jen dvě třetiny dokumentů, jež dnes tisknete. Co to znamená v číslech? Úsporu třetiny nákladů na tisk a papír. A když jsme u papíru…

Vše má dvě strany

Samotný papír vůbec nemusí být levnou položkou v provozu vaší kanceláře či domácnosti. A co víc, pokud netisknete na ten recyklovaný, nejsou hory potištěného papíru něčím, co by naše už tak zkoušené životní prostředí ocenilo. Jak tedy snížit zátěž v podobě papíru? Vše, co můžete, tiskněte oboustranně. Drtivá většina dnešních typů papíru (a tiskáren) je natolik kvalitní, že se tisk nebude propíjet z jedné strany do druhé, takže se nemusíte bát nečitelnosti. Dokumenty, jež tisknete jednostranně, ale už je nepotřebujete, můžete využít k opětovnému vytisknutí méně důležitých věcí (samozřejmě klientovi dokument, jehož jedna strana je potištěná cizím textem, neponesete, ale pro „domácí tisknutí“ to není problém). A pokud zrovna netisknete „top secret“ dokumenty, můžete je věnovat dětem na kreslení nebo využít na své poznámky.

Když šetří tiskárna

Na šetrnost k přírodě a vlastní peněžence můžete myslet už při samotném nákupu tiskárny. Kromě samotné pořizovací ceny vždy dobře propočítejte poměr cena–výkon. Kolik dokumentů zvládne tiskárna vyprodukovat na jeden toner? Kolik stojí nová náplň? Je běžně dostupná na českém trhu? Pokud nechcete dělat kompromisy, co se kvality tisku týče, a ekonomická stránka pro vás není rovněž zanedbatelná, pak je skvělým tipem laserová tiskárna HP Neverstop – první laserová tiskárna bez kazet na světě.

Zvládne vytisknout až 10x více stránek než srovnatelné laserové tiskárny HP. Můžete klidně vytisknout až 5 tisíc stránek, než bude potřeba toner doplnit. Co to znamená v praxi? Že spotřebujete-li průměrně balík papíru měsíčně, nemusíte si s tonerem dělat hlavu skoro rok (na jeden toner vytisknete 10 balíků papíru). Cena jedné vytištěné strany vyjde na pouhých 0,099 Kč.

Kromě toho v porovnání s tonerovými kazetami je doplnění toneru v HP Neverstop až o 80 % levnější, cena doplňovací sady je totiž jen 299 korun a její kapacita vystačí na vytištění až 2 500 stran. Laserový tisk zkrátka nikdy nebyl levnější!

Bonusem je pak i samotné doplnění toneru, které je hotové za několik vteřin a navíc úžasně snadné (nepotřebujete k němu žádné technické znalosti, nemusíte otevírat tiskárnu apod., ostatně přesvědčit se můžete na vlastní oči na tomto videu), takže se k tisknutí můžete vrátit doslova okamžitě. Revoluční systém doplnění toneru rovněž zajistí, že si nemusíte dělat hlavu se špinavýma rukama.

S tiskárnou HP Neverstop získáte i 3letý servis zdarma (jeho podmínky a registraci najdete na www.hp.cz/neverstop-servis). A to není všechno...

Pěkně chytře

Samozřejmostí je bezdrátové připojení tiskárny HP Neverstop – díky bezplatné aplikaci HP Smart můžete tiskárnu HP Neverstop připojit ke svému počítači nebo mobilního telefonu a tisknout tak prakticky kdykoli a odkudkoli, skenovat a odesílat dokumenty a mnoho dalšího pro zvýšení vaší produktivity.

S HP Smart se stane (nejen) tisknutí jednodušší a intuitivnější - nemusíte se bát žádných záludností, tahle aplikace je zkrátka šitá na míru všem, kteří tisknou pravidelně a nechtějí být svázáni žádnými omezeními.

Považovat HP Smart za pouhou "aplikaci k tisku" by ale byla chyba. Společnost HP ve spolupráci se vzdělávacími organizacemi spustila bezplatnou online platformu Print, Play & Learn, na níž rodiče najdou stovky materiálů pro rozvoj kreativity a učení svých dětí. Platforma je nyní doplněna o úkoly a hry podle kategorií: roboti, věda a matematika.

Pro přístup k platformě Print, Play & Learn použijte aplikaci HP Smart App, která je zdarma ke stažení z GooglePlay nebo AppStore.

Barva není vše

Barevné tiskárny jsou skvělé. Ale ruku na srdce – opravdu takovou nutně potřebujete? Její provoz není ani příliš šetrný k přírodě, ani zvláště levný (spíš naopak). Pořizovací cena je poměrně vysoká, každé doplnění toneru váš kancelářský či rodinný rozpočet také nepotěší. A upřímně řečeno, případů, kdy opravdu musíme něco vytisknout barevně, je v běžném provozu zlomek (v takových případech se vyplatí navštívit profesionální kopírovací centrum). Tiskárna s černým tonerem je zkrátka ve většině případů mnohem ekonomičtější.

Foto: Shutterstock, HP Neverstop

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také