Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Tipy, jak si najít správného kariérního kouče a mentora
vložila 9.6.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Tipy, jak si najít správného kariérního kouče a mentora

Kariérním mentorem neboli koučem je někdo, kdo s vámi sdílí své znalosti a odborné dovednosti, aby vám pomohl stanovit cíle, napravit problémy a učinit správná rozhodnutí na vaší profesní dráze. Může vám pomoci posunout se ve vašem kariérním žebříčku, najít novou práci a poskytnout mnoho cenných rad. 

Jak si ale vybrat toho pravého kariérního mentora?

Toto je 6 znamení, že jste na dobré cestě:

1. Pochopte, kdo je mentor (a kdo není)

Mentor je někdo, kdo může působit jako vaše osobní roztleskávačka a průvodce. Povzbudí vás, když to budete potřebovat, ale zároveň vám pomůže orientovat se v náročných situacích, jako je například změna pracovní pozice nebo velký úkol, který vás čeká. Váš mentor by měl být někdo, kdo pracuje ve stejném odvětví jako vy, aby se orientoval v problematice vaší věci.

2. Mějte jasnou představu o svých cílech

Než začnete uvažovat o tom, že někoho požádáte, aby se stal vaším mentorem, musíte se zamyslet nad tím, co se chcete naučit a dostat od tohoto vztahu. Cílem většiny mentorských vztahů je pomoci vám překonat překážku, zlepšit se v dané oblasti nebo získat podporu. Přemýšlejte o svém účelu při hledání mentora. Určete si mezery ve svém pracovním výkonu, a to, co potřebujete, abyste na sobě zdokonalili. 

3. Najděte si správnou osobu

Jakmile určíte, s jakými dovednostmi hledáte pomoc nebo jaké máte otázky týkající se vašeho oboru, podívejte se na komunitu kolem vás, včetně vašich spolupracovníků, přátel a nebo sítě absolventů vaší školy. Váš mentor nemusí být výkonným pracovníkem, ale rozhodně by měl mít zkušenosti a renomé. 

4. Hledejte, hledejte a hledejte

Najít skvělého mentora je stejné jako hledat skvělého psychoterapeuta. Tato osoba vám musí sednout nejen po profesní, ale také po lidské stránce. Domluvte si schůzku, poslechněte si jeho názory a pokud se s nimi nebudete ztotožňovat, hledejte dále. Je to naprosto v pořádku! Potřebujete najít osobu, které budete moci naprosto důvěřovat a spolehnout se na její úsudek. 

5.  Poslouchejte a ukažte, že si ceníte zpětné vazby

Pokud vám váš mentor nebo kouč doporučí, abyste vyzkoušeli nějaký seminář, nebo vám navrhne přečíst knihu, ukažte mu, že si jeho rady vážíte, a opravdu následujte jeho rady. Zároveň neváhejte poskytnout mu zpětnou vazbu s poděkováním, pokud vám jeho nápad přijde užitečný.

Foto: Shutterstock

 

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také