Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Terapeutka radí, jak si zachovat zdravý rozum, když pracujete z domova
vložila 10.11.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Terapeutka radí, jak si zachovat zdravý rozum, když pracujete z domova

Současná situace je výrazným náporem na naši psychiku. Nestýkáme se tak často se svými blízkými, když pracujete z domova, jste izolovaní od kolegů a ještě k tomu s vámi celý den obývají „kancelář“ děti, jež nemohou do školy. Jak si zachovat zdravý rozum?

Terapeutka Nicole O-Pries dala dohromady několik tipů, které jejím klientům pomáhají všechen ten nápor a práci z domova zvládnout.

Odpojte se

I když si to většina lidí nepřipouští, na sociálních sítích trávíme víc času, než bychom měli. Že to – kromě ztráty času – ničemu nevadí? Ve skutečnosti mohou Facebook, Instagram nebo Twitter na naši psychiku působit rušivě. Vždyť kolikrát se u nějakého příspěvku rozčílíte, myslíte na něj apod.? Zkuste proto na pár dní sociální sítě vynechat. Ale nevěřte své pevné vůli – prostě aplikace z mobilu odinstalujte. Nebojte, až je po pár dnech zase nainstalujete, zjistíte, že jste o nic nepřišli.

Každý potřebuje volno

Nevýhodou práce z domova často bývá, že pracujete prakticky nonstop. A že by vás nikdy nenapadlo vzít si volno, protože jste přeci doma. A to je chyba. Práce z domova je pořád práce a čas od času od ní potřebujete pauzu. Takže jak jen to půjde, vyhraďte si den, kdy zkrátka necháte počítač i telefon vypnuté a budete odpočívat. Uvidíte, že se budete po takovém dni cítit mnohem lépe.

Příroda pomáhá

V dnešní době může být i něco tak obyčejného jako výlet pro mnohé z nás nelehkou výzvou. Přitom je prokázáno, že příroda je pro naši psychiku hotovým požehnáním. Co s tím? Když nemůžete do přírody, alespoň si ji zkuste najít za oknem. Stoupněte si k němu a pozorujte dění třeba na nejbližším stromě, koukejte se, jak ze střechy na střechu přelétají ptáci, jak i na podzim vaše zahrada žije. I ve městě najdete alespoň kousek přírody. Věnujte jí 10 minut denně. Jakmile budete moc ven, vyrazte do lesa.

Malá změna také změna

Jak vypadá vaše domácí kancelář? Sedíte u kuchyňského stolu, všude okolo vás hora dokumentů, notebook máte podložený kuchařskými knihami? Pak zkuste své pracovní prostředí trochu zkultivovat. Klidně na chvilku přerušte práci (tedy pokud zrovna nemáte videocall s klientem, samozřejmě) a zkuste se zamyslet, jak domácí kancelář pozvednout. Nemusí to být nutně velká změna, i ty malé se počítají. Naše pracovní prostředí totiž působí na naši psychiku, a tak se snažte, aby vám v něm bylo co nejlépe.

Přátelé tu pořád jsou

Když jste prakticky neustále zavření doma (zvláště žijete-li sami), můžete si připadat jako v sociální izolaci. S přáteli si nemůžete vyrazit, příbuzné příliš nenavštěvujete, kolegy teď vídáte nanejvýš při videokonferencích. Ale to neznamená, že jste skutečně osamělí! Lidé, které jste byli zvyklí pravidelně potkávat, nikam nezmizeli a pořád tu jsou. Teď je ta nejlepší chvíle využít moderní technologie. Každý den někomu volejte, zkuste si videocall. Zkrátka a dobře – pamatujte a co nejčastěji si dokazujte, že nejste sami!

Autorka: Lucie Pražáková

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také