Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Syndrom karpálního tunelu trápí stále více lidí. Jak ho poznáte
vložila 27.11.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Syndrom karpálního tunelu trápí stále více lidí. Jak ho poznáte

Trápí vás mravenčení prstů, bolest zápěstí či předloktí a pociťujete zhoršenou citlivost v rukou? Možná trpíte syndromem karpálního tunelu. Tento problém je v dnešní době extrémně rozšířený a velmi často postihuje i mladé lidi.

Co to syndrom karpálního tunelu je, jak vzniká a jak se léčí?

Co to vůbec je

Jde o syndrom způsobený útlakem středního nervu v karpálním tunelu, který se nachází v ohybu zápěstí. Poškození tohoto nervu vzniká nejčastěji úrazem, prodělaném zánětu šlach či chronickým přetížením zápěstí. Ke vzniku syndromu přispívá i špatná ergonomie při práci s počítačem. Určité spojitosti lékaři nacházejí i v případě hormonálních změn či při užívání antikoncepce. Poškození tedy může vzniknout i vlivem hormonálních výkyvů. Možná proto je toto onemocnění častější u žen.

Mezi hlavní příznaky patří mravenčení či pálení v prstech a dlani, bolesti prstů, zápěstí či předloktí, které se často objevují v noci nebo v klidovém stavu. Úleva se většinou nedostavuje.

Jak si zkusit pomoci

Pokud u sebe podobné příznaky pozorujete, vaše první kroky by měly vést na neurologii, kde vás vyšetří a potvrdí či vyloučí přítomnost tohoto onemocnění. Mezitím si můžete zkusit ulevit chlazením zápěstí vlažnou či studenější vodou, aplikací hřebíčkové či kostivalové masti, v případě potřeby je možné užít také běžně dostupná analgetika. Někomu pomáhá nepříliš utažený kompresní obvaz, tedy fixace zápěstí.

Během dne se snažte odpočívat a ruce příliš nezatěžovat. Protřepávejte je a masírujte oblast zápěstí. Velmi vhodné je také doplnění vitamínů skupiny B, které podporují regeneraci nervové soustavy.

Jak se syndrom léčí?

Jakmile je syndrom karpálního tunelu diagnostikován, přistupuje se ke zklidnění postižené oblasti, nejčastěji fixní ortézou. Důležité je dodržovat co největší klid rukou. Lékař může také, dle závažnosti problému, předepsat protizánětlivá analgetika, antirevmatika či kortikoidy.

Pokud je poškození rozsáhlé nebo léčba nezabírá, je potřeba podstoupit operaci, při které se přetnou zápěstní vazy a tím dojde k uvolnění tlaku na nerv. Takový zákrok je prováděn ambulantně a trvá přibližně půl hodiny. Rekonvalescence po zákroku je však v řádech týdnů.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také