Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Stavební spoření: jak vybrat to nejvýhodnější?
vložila 16.12.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Stavební spoření: jak vybrat to nejvýhodnější?

Stavební spoření je pro mnoho lidí způsobem, jak dosáhnout zajímavého zúročení úspor pomocí státních příspěvků a případně získat úvěr na vlastní bydlení. Jaké jsou výhody „stavebka“ a jak vybrat produkt s nejvyšším zhodnocením?

Stavební spoření v kostce

Stavební spoření zahrnuje: střádání vlastních financí a jejich zhodnocení, případné získání peněžních příspěvků od státu a možnost sjednání úvěru na bydlení. O ten ale můžete požádat až po dvou letech spoření, spořitelny navíc požadují, abyste v tu chvíli měli našetřenou určitou část cílové částky, obvykle 30 až 60 %.

Uspořené peníze můžete po 6 letech vybrat a použít na cokoliv potřebujete, klidně na vzdělání, auto nebo dovolenou. Pokud jste ale využili možnost čerpání úvěru, musíte těmito prostředky pokrýt náklady na bydlení nebo rekonstrukci. „Stavebko“ tak můžete pojmout buď jako produkt ke spoření, či jako prostředek k vytvoření finančního základu pro pořízení bydlení nebo investici do nemovitosti.

Státní příspěvky

V rámci stavebního spoření máte nárok na finanční příspěvky od státu, jejich výše se přitom odvíjí od naspořené částky. Každý rok vám stát pošle na účet 10 % z celoročních vkladů, maximálně však 2 000 Kč. Abyste tedy dosáhli na nejvyšší možnou částku, musíte našetřit alespoň 20 000 Kč za rok.

Pokud se však rozhodnete, že peníze ze stavebního spoření vyberete dříve než po uplynutí 6 let, o státní příspěvky přijdete. U některých spořitelen navíc musíte zaplatit poplatky za předčasné ukončení smlouvy.

Co sledovat při výběru stavebního spoření?

Chcete-li si sjednat stavební spoření, nejprve si projděte nabídky různých spořitelen a porovnávejte. Sledujte nejen výši úroku, ale také podmínky případného čerpání úvěru nebo poplatek za sjednání a vedení spoření. Účtuje banka za jeho předčasné ukončení nějaké poplatky? 

Můžete využít i speciální produkty, třeba stavební spoření pro děti, které bývají ještě výhodnější. Na podzim spořitelny pořádají také různé slevové akce, například odpuštění poplatku za sjednání spoření. Využijte je a uspořte ještě více peněz.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také