Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Šoférování v seniorském věku: Kdy je lepší pověsit řidičák na hřebík?
vložila 6.10.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Šoférování v seniorském věku: Kdy je lepší pověsit řidičák na hřebík?

Věkový limit, který nesmí řidič motorového vozidla překročit, není v naší zemi nijak stanoven. Senioři jsou však povinni docházet na pravidelné prohlídky, které je stanoví způsobilými či nezpůsobilými k provozu auta. Mnoho z nich však na takové kontroly zapomíná nebo na ně úmyslně nechodí. I kvůli tomu dochází k mnoha dopravním nehodám, jejichž viníky jsou často právě senioři.

Je vám nad pětašedesát? Jen řidičák už nestačí

Lidé starší pětašedesáti let jsou povinni docházet na pravidelné kontroly, při kterých jim lékař vystaví zdravotní potvrzení, ve kterém uvede, že jsou i nadále schopni řízení motorových vozidel. Pokud tedy dojde k silniční kontrole, jsou senioři povinni k řidičskému průkazu předložit i toto potvrzení. V opačném případě hrozí odebrání řidičského oprávnění minimálně do doby, než vyšetření absolvují.

Statistiky nejsou příznivé

Podle průzkumu ministerstva dopravy vyšlo najevo, že řidiči starší sedmdesáti let nesou v celkovém měřítku čím dál větší podíl na zavinění nehody. V roce 2018 bylo celých pět procent všech nehod zaviněno právě seniory nad sedmdesát let. Zajímavostí je, že v Česku vlastní platné řidičské oprávnění téměř sto tisíc seniorů, kterým je osmdesát i více. Najde se jich dokonce i pár takových, kteří již na svém dortu sfoukli sto svíček. Takový věk je ale pro řízení auta již skutečně rizikový.

Kdy je na čase nechat to mladším?

I když jste byli zvyklí celý život jezdit všude autem, přijde čas, kdy bude lepší nechat rozhodovat vlastní rozum a pověsit klíče od auta definitivně na hřebík. Samozřejmě záleží na vaší kondici, a to jak fyzické, tak i té reakční. Jestliže míváte problém s orientací, při sezení v autě vás trápí bolesti zad nebo jste i po krátké jízdě vyčerpaní, je možná na čase s řízením přestat.

Schopnost řízení motorového vozidla je také závislá na stavu vašeho zraku. Pokud se za několik posledních let váš zrak postupně zhoršoval, mohlo by i to být důvodem dřívějšímu či pozdějšímu ukončení řízení. Zrak seniorů je také citlivější na oslnění od protijedoucích vozidel. S náhlým odrazem světla se starší oči vyrovnávají mnohem déle a snáze tak dojde k vyjetí mimo vozovku či do protisměrného pruhu. Pozor na to!

Sedat za volant byste také neměli ani tehdy, užíváte-li větší množství léků nebo některý z nich způsobuje ospalost. Mnoho lékařů netuší, že by mohli jejich starší pacienti řídit auto, a nenapadne je tak seniora upozornit. Pokud jste tedy aktivním řidičem, upozorněte na to vždy svého lékaře.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také