Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Situace, kdy vám v práci papír poslouží lépe než počítač
vložila 13.2.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Situace, kdy vám v práci papír poslouží lépe než počítač

Mohlo by se zdát, že v dnešní době se digitalizovalo snad úplně všechno. A že papír v podobě například bloku či diáře jsou atributy patřící minulosti. Jenže ona to není tak docela pravda. Kdy vám naopak starý dobrý papír poslouží lépe než jeho super moderní digitální kolega?

V následujících situacích vezměte papír na milost!

Co budu dnes dělat

Sepisujete si každé ráno seznam úkolů, které musíte daný den stihnout vyřešit? Podle odborník děláte dobře. A i když existuje spousta aplikací a online systémů pro zadávání, přiřazování a řešení nejrůznějších projektů či úkolů, stejně se vyplatí je znovu přepisovat na papír. Proč? Jednak je budete mít více na očích, než kdybyste měli neustále přepínat do aplikace, jednak si je lépe zapamatujete. A přeškrtat v seznamu vyřešený úkol je mnohem více uspokojující než ho jen kdesi odkliknout…

Co to říká?

Nosíte si na porady notebook, nebo blok a tužku? Podle studie University of Carolina byste se měli raději spokojit se zápisníkem. Důvod je jednoduchý – ruční zapisování je mnohem efektivnější z hlediska naší paměti. Co si zapíšeme do bloku, si totiž mnohem lépe pamatujeme, než když jen slepě ťukáme vše, co slyšíme, do klávesnice. Při klasickém psaní si totiž instinktivně vybíráme informace, které jsou pro nás nejdůležitější, takže je náš mozek rovnou lépe zpracuje. Příjemným bonusem pak je, že při vytváření zápisu z porady si vše ještě jednou připomenete.

Co se naučím

Neustálé vzdělávání se patří k většině profesí a je důležité pro náš další růst. To nikdo nezpochybňuje. Spoustu informací najdete samozřejmě na internetu, ale pokud máte tu možnost a daná literatura existuje i ve fyzické (tedy nejen digitální) podobě, kupte si raději tištěnou knihu. Stále totiž platí, že pokud se snažíme něco naučit, je klasická kniha lepším prostředníkem než e-kniha (i když nic proti nim, samozřejmě). V knize si navíc můžete podtrhávat, dělat výpisky. A její čtení je šetrnější k očím než obrazovka počítače či tabletu.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také