Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Podnikání ve dvou je trochu jako manželství, musí se na něm pracovat každý den, tvrdí dámy z Made for Moms
vložila 17.5.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Podnikání ve dvou je trochu jako manželství, musí se na něm pracovat každý den, tvrdí dámy z Made for Moms

Někdo na něj nedá dopustit, někomu zase zničilo přátelství. Řeč je o podnikání ve dvou, které mnoho z vás jistě zvažuje. Jak to vlastně funguje? Zeptaly jsme se Markéty a Moniky, které se společně pustily do podnikání na mateřské a pod značkou Made for moms dovážejí z Velké Británie do Čech produkty zaměřené na hýčkání budoucích maminek. Každodenně se přitom musí popasovat s faktem, že jedna z nich žije v Čechách a druhá v Americe.

Na podnikání ve dvou je nejlepší…

Monika: Že mám možnost se v kterékoliv situaci o někoho opřít. Ať už je to sdílení radosti nebo rameno, kde se můžu “vyplakat” při neúspěchu. To ani nemluvím o rozdělení práce a kompetencí. Tím, že s Markét pocházíme každá z úplně jiného odvětví a máme jinou specializaci, se perfektně doplňujeme a jsme schopny si spoustu věcí při podnikání udělat samy nebo jim alespoň rozumíme, když nám je někdo dělá externě. 

Je skvělé mít i zpětnou vazbu. Občas bývám moc impulzivní a hned nadšená do dalšího nápadu, u kterého za pár dní zjistím, že zase tak skvělý není. Když mám parťáka, neřeším vše HNED TEĎ, ale musíme se poradit a shodnout, což vede k tomu, že nakonec realizujeme jen ty opravdu dobré nápady, na kterých se shodneme obě a odolají i rozležení v hlavě. 

Markéta: Nejsem na to sama. Jinak bych se k podnikání nerozhoupala, mám parťačku, která řeší to, co já neumím, jedna druhou povzbudíme a slavíme společné úspěchy a můžeme se donekonečna bavit o našem projektu, což pro ostatní už může být trochu otravné.

Naopak nejtěžší je…

Monika: Náš časový rozdíl. Markéta žije s rodinou v Seattlu a dělí nás rozdíl devíti hodin. Když pracuji přes den, nemůžu se s ní poradit, vše čeká, až se Markét vzbudí, což je u nás už pozdní odpoledne, kdy chci trávit čas s rodinou. Vracím se tedy pak k práci ještě večer či v noci a ne vždy jsou k tomu síly či nálada.

Markéta: Fakt, že žijeme každá jinde. Chtěla bych být víc s Monikou a užívat si všechny strasti i radosti společně. Navíc jsem si moc dobře vědoma toho, kolik věcí Moni musí udělat sama. Právě ten pocit, že jí nemůžu hned pomoct, není příjemný. 

Kdybych měla svou parťačku popsat jedním slovem…

Monika: Citlivá. A nemyslím to tak, že by byla nějaká cíťa, kterou kdeco rozpláče, ale spíš tak, že přesně dokáže vycítit mé emoce, náladu a reagovat na ně. A to je většinou to, co nejvíc potřebuji. Podnikání na dálku je složité i v tom, že někdy je těžké vyjádřit emoce přes telefon či Skype a můžou vznikat nedorozumění. Myslím si ale, že se s Markétou natolik známe, že už i přes jednu zprávu poznáme, že se něco děje a dokážeme na to zareagovat nebo dát naopak prostor.

Markéta: Důsledná. Můj opak, proto se asi tak doplňujeme! Já mám v hlavě milion myšlenek, často skáču z myšlenky na myšlenku. Tolik nápadů a vylepšení jeden maminkovský mozek často nezvládá, takže občas něco vypustím. 

Markéta (vlevo) s Monikou

Nejvíc mě na ní vytáčí, když…

Monika: Když jí musím něco připomínat nebo opravovat hrubky v pravopisu. Ale tam už si nemáme co závidět. Bohužel už taky zapomínám…

Markéta: Haha, ono je to spíše o mně… Když mi připomene něco, co jsem zapomněla. A Moni asi řekne, že mi musí něco připomínat. 

Obdivuji ji za to…

Monika: Jak zvládá život za velkou louží bez rodiny, kamarádů a naší firmy. I když mě samozřejmě někdy štve, že jsem tu na vše fyzicky sama, o to více ji obdivuji, že má tolik energie a zapálení, i když je několik tisíc kilometrů daleko. Ono se to nezdá, ale nyní pracujeme každá minimálně na půl úvazku a k tomu máme malé děti, kterým se snažíme maximálně věnovat. Já zde dostávám zpětnou vazbu ze schůzek, od zákazníků. Sice jsem unavená, ale mnoho energie i dostávám, potkávám se se zajímavými lidmi. Markét tento prožitek nemá a vše dostává jen online na dálku. Naštěstí celkem často létá do ČR za rodinou, takže vše můžeme prožívat spolu. Nyní tu bude zase v květnu kvůli účasti na jarním minifestivalu v Kotvě a uvedení nové řady kosmetiky Bloom and Blossom Na dobrou noc plnou přírodních ingrediencí na podporu kvalitního spánku jak dětí, tak dospělých.

Markéta: Za to všechno, co pro Made for Moms dělá. Papírově jsme dvě, ale tolik věcí musí fyzicky vyřídit sama… Navíc by na ní nikdo nepoznal, že během prvního roku projektu měla druhé mimčo. Je to prostě superžena! 

Největší radost mi moje parťačka udělá…

Monika: Když mě překvapí něčím novým, co se naučila. 

Markéta: Když mi zavolá nějaké novinky o nás, o kterých já se kvůli časovému rozdílu dozvím mnohem později. Nebo když přijde ze schůzky, která se povedla… A hlavně když spolu vše probereme u ní doma u kafča a plánujeme naše velké úspěchy.

Podnikání ve dvou je…

Monika: Je tak trochu jako manželství. Je to o důvěře, komunikaci a musí se na něm pracovat každý den.

Markéta: Úžasné, když jste na stejné vlně, věříte si a jste upřímné. Přináší to velkou úlevu, když si můžete společně popovídat a probrat věci z jiných úhlů, protože já sama bych třeba šla jinou cestou. A díky společnému “brainstormingu” přijdeme na věci, které by nás jinak nenapadly. 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také