Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Proč tolik z nás zůstává v práci, která nás nebaví
vložila 22.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Proč tolik z nás zůstává v práci, která nás nebaví

Do práce se vysloveně nutíte, už v pondělí se těšíte na víkend, nebaví vás kolegové, na šéfy či podřízené jste alergičtí, sníte o úplně jiné kariéře… A přesto stále setrváváte v práci, která vás očividně nenaplánuje. Co lidi k takovému počínání vlastně vede?

Nejčastějším důvodem je strach. A nejen ze změny jako takové!

Strach z neznalostí

Je celkem přirozené, že po pár měsících či letech děláte v práci většinu úkolů automaticky, dokážete ve „své oblasti“ každému poradit, případně víte, kde najdete víc potřebných informací – ať už o náplni práce samotné nebo o chodu firmy, v níž procujete. Ovšem pokud změníte práci, tento komfort odpadne. Budete se muset učit nové věci, budete to vy, kdo se bude neustále na něco vyptávat. A právě z toho má spousta lidí strach. Že se ukáže, že vlastně nic neumějí. Jenže to je nesmysl! Jedná se vlastně jen o projev zbytečně nízkého sebevědomí. Ano, budete nějakou chvíli nováčkem, ale alespoň neustrnete na jednom místě a něco nového se naučíte! A co víc, nejspíš vás to bude – na rozdíl od současné rutiny – i bavit!

Strach z nepostradatelnosti

Spousta lidí se bojí, že pokud opustí své současné místo, nenajde se nikdo, kdo by je plnohodnotně nahradil. Ano, skutečně můžete být expertem ve svém oboru, můžete mít výjimečný přístup ke své práci, ale pokud vás ani tak nenaplňuje, odskáčete to především vy, ne firma nebo její zákazníci. V určitém momentu je třeba myslet především na sebe – jinak vám hrozí syndrom vyhoření, deprese a nadměrná zátěž ze stresu (nemluvě o zdravotních problémech, jež z něho vyplývají). Možná budou vaši šéfové nějakou dobu hledat adekvátní náhradu, ale nakonec ji najdou. A vy budete konečně dělat, co vás skutečně baví.

Strach z nepotřebnosti

Druhým extrémem je, pokud si někdo myslí, že nemůže z nenáviděné práce odejít, protože o něj stejně nikde jinde nemají zájem a současné místo je to nejlepší, na které má. V takových myšlenkách opět hraje velkou roli zbytečně nízké sebevědomí, které může být paradoxně výsledkem setrvávání v práci, jež člověka nenaplňuje. Zkuste se ale podívat na své dovednosti a znalosti „shora“, tedy bez emocí a soudů. Klidně si můžete sepsat na papír, co všechno umíte a jaké jsou vaše přednosti. Uvidíte, že nakonec popíšete mnohem více řádků, než by vás kdy napadlo! S takovou „výzbrojí“ se pak na vlastní pracovní budoucnost kouká přece jen o něco lépe…

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také