Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Proč si nedávat hned po příchodu do práce kávu a raději si nasadit na uši sluchátka
vložila 18.11.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Proč si nedávat hned po příchodu do práce kávu a raději si nasadit na uši sluchátka

Ruku na srdce – jak vypadá začátek vašeho pracovního dne, když přijdete do kanceláře? Hned sednete k počítači a pustíte se do práce, nebo spíš proberete s kolegy a kolegyněmi novinky, zatímco si v kuchyňce vaříte kávu a rozbalujete snídani, kterou jste nestihli sníst doma?

Ačkoli se zdá, že na produktivitu člověka nemá příliš velký vliv, jestli se do práce pustí v devět nebo v půl desáté, pravdou zůstává, že ráno býváme ještě plni síly a také velmi produktivní. A i ona půlhodinka či hodinka nám pak může chybět. Jak tedy využít oněch prvních 60 minut pracovního dne na maximum?

Snídaně? Raději doma

Vaříte si po příchodu do práce kávu a k ní si u počítače vybalíte snídani, že se jen rychle najíte a hned se pustíte do práce? Pak vězte, že oněch zamýšlených 10 minut na jídlo se může protáhnout na mnohem delší interval. Během snídaně u počítače máme totiž tendenci prohlížet sociální sítě, číst si zprávy apod., a tak nám i jídlo trvá o něco déle. Ani vyřizování mailů během snídaně není ideální – jednak si člověk drobí do klávesnice a jednak se nemůže pořádně soustředit, což pak může být na vašich odpovědích znát.

Káva by měla počkat

Pro spoustu lidí je nepředstavitelné, že by si hned po příchodu do práce nedali kávu. Ovšem to se může občas obrátit proti nim. Káva sice dokáže probudit a dodat potřebnou energii, ale její efekt nevydrží věčně. Dost často pak nastává ještě větší útlum, což produktivitě dvakrát nenahrává. Ráno spíše využijte přirozenou energii, kterou máte, a kávu si dopřejte později, když už hrozí únava (samozřejmě existují výjimky, třeba když se vám kvůli probdělé noci zavírají oči už po probuzení apod.).

Odpočívej, mobile

Aniž bychom si to uvědomovali, během pracovní doby máme zcela zbytečně telefon v ruce velmi často. Tu nám pípne notifikace na Facebooku, jindy přijde upozornění ze soukromého mailu, upozornění na zajímavý příspěvek na Instagramu apod. V okamžiku, kdy těmto rozptýlením věnujeme pozornost, narušíme tím celý pracovní proces. Namísto toho, abychom se soustředili na pracovní úkol, obdivujeme fotku kamarádčiných dětí apod.

Sluchátka na uši

Ačkoli vy se snažíte být hned po příchodu do kanceláře produktivní a chcete začít řešit vše, co máte, vaši kolegové mohou mít jiný pohled na věc, a tak probírají nejrůznější události z předchozího dne a vlastně vás docela vyrušují (ať už se vás snaží zatáhnout do rozhovoru nebo se jen baví vedle vás). Co s tím? Zkuste si na uši nasadit sluchátka a zapnout oblíbenou hudbu. Nejenže „odcloníte“ hluk zvenčí, ale je prokázáno, že se při hudbě lépe soustředíme na práci a jsme výkonnější.

Seznam na celý den

Nepodceňujte sílu seznamu úkolů! Pěkně si po příchodu do práce sepište, co musíte daný den udělat, a pak pěkně jeden splněný úkol po druhém škrtejte. Nejenže díky seznamu na nic nezapomenete, ale lépe si seřadíte priority. Budete tak mnohem produktivnější, než když budete lovit v paměti, co jste to vlastně měli všechno udělat.

Nic neodkládat

A když už jsme zmínili seznam, úkolů – zkuste začít takovým, do kterého se vám chce nejméně. Právě v oné první hodině na něj budete mít nejvíc energie a aspoň ho budete mít „z krku“. Nic člověku nepokazí den (a produktivitu), když je celou dobu ve stresu z nepříjemného problémů, který čeká na vyřešení…

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také