O ženách, které dělají to, co milují
Proč se vám snadno dělají modřiny: Na vině může být nemoc i věk
vložila 6.11.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Proč se vám snadno dělají modřiny: Na vině může být nemoc i věk

Nacházíte na svém těle neustále modřiny, aniž byste si uvědomovali, že jste se někde praštili? Tvoří se vám fialovomodré fleky, kdykoli o něco jen lehce zavadíte?

Důvodů, proč se vám tak snadno tvoří modřiny, může být několik. Zatímco s některými nic moc nenaděláte, jiné můžete odstranit. Co tedy za zvýšenou tvorbou modřin nejčastěji stojí?

Jste žena

Začneme s důvodem, se kterým jen těžko něco uděláte. I když se to může zdát nespravedlivé, ženám se tvoří modřiny o něco snáz než jejich mužským protějškům. Jednak mají pánové mnohem silnější a pevnější kůži, jednak mají také více kolagenu, takže jsou jejich cévy lépe chráněné před případným zraněním. Navíc ženy mají více hormonu estrogenu, který ovlivňuje vlastnosti našich cév a přispívá tak k častějším a větším modřinám.

Už vám není 50

Především po překročení 60 let věku jsou modřiny u žen i mužů o dost častější než v mladším věku. Důvod je jednoduchý – kůže je tenčí a má méně kolagenu, cévy jsou křehčí a už zdaleka ne tak pružné, takže stačí i malý náraz, aby se krev vylila a vytvořila nám na těle barevný obrazec…

Užíváte léky

Pokud vám lékař předepsal léky, jež ředí krev (například kvůli srdečnímu onemocnění nebo riziku krevních sraženin), pak je jasné, že se vám modřiny budou zákonitě tvořit snadněji. Ovšem i některá další léčiva mohou za zvýšeným výskytem modrofialových „ozdob“ stát – patří k nim například ta s kyselinou acetylsalicylovou nebo ibuprofenem (především pokud je užíváte dlouhodobě). Snazší tvorba modřin pak byla prokázána jako vedlejší účinek také u některých antidepresiv.

Příznak onemocnění

Častá a velmi snadná tvorba modřin však může být i symptomem onemocnění cév nebo krve – především hemofilie nebo von Willebrandovy choroby. Někdy se nadměrné objevování modřin spojuje také s leukemií a dalšími závažnými onemocněními. Můžete mít také tenké a křehké cévní stěny. Ačkoli rozhodně neplatí, že dělají-li se vám snadno modřiny, jste nemocní, pokud máte i jiné nevysvětlitelné příznaky nebo vám dělají modřiny starosti, určitě vyrazte k lékaři.

Chybějící živiny

Jednou z nejčastějších příčin snadné tvorby modřin je nedostatek určitých vitamin či minerálů. Především deficit vitaminu C, případně železa (a následná anemie neboli chudokrevnost) dokáže modřinami potrápit. Zkuste se proto zamyslet nad svými jídelníčkem, zda v něm nechybí dostatek ovoce a zeleniny!

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také