O ženách, které dělají to, co milují
Proč nakupovat biopotraviny? Zeptali jsme se známých tváří z oblasti výživy a terapie
vložila 3.6.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Proč nakupovat biopotraviny? Zeptali jsme se známých tváří z oblasti výživy a terapie

Nakupovat biopotraviny je velkým trendem posledních let. Jedná se o produkty ekologického zemědělství, jejichž nákupem nejenže podporujeme poctivé zemědělce, ale zároveň dáváme svému tělu jen to nejlepší. Jak to mají s biopotravinami známé tváře na poli výživy či terapie? Na to jsme se jich zeptali v naší anketě.

Loga používaná k označení biopotravin

 

PharmDr. Margit Slimáková,

specialistka na zdravotní prevenci a výživu

Poznáte logo biopotravin?

Samozřejmě, a to evropské i původní českou zebru.

Proč nakupujete tyto potraviny? Které konkrétně nakupujete? V čem spatřujete největší výhodu?

Protože chci minimalizovat použití agrochemikálií, podporovat zemědělce, kteří hospodaří poctivě, šetří naše životní prostředí, ochraňují zvířata. Protože chci skutečné potraviny bez dochucení chemií. Protože chci maximálně podporovat své zdraví. Většinu potravin nakupuji v bio kvalitě nebo od lokálních známých zdrojů. 

 

Hanka Zemanová,

autorka knih Biokuchařka a Bioabecedář

Poznáte logo biopotravin?  

Ano, poznám.

Proč nakupujete tyto potraviny? Které konkrétně nakupujete? V čem spatřujete největší výhodu?

Protože to, co jíme, popřípadě to, jakou kosmetiku a drogerii používáme, je nejjednodušší způsob, jakým každý z nás ovlivňuje stav svého zdraví, ale zejména stav životního prostředí. Rovnice je velmi snadná: čím více nás bude konzumovat biopotraviny (ideálně české či evropské), tím méně chemie bude v půdě, ve vodě, ve vzduchu a i v lidském těle.

Biopotraviny mi vstoupily do života asi tak před 20 lety a postupně, tak jak se rozrůstala nabídka biopotravin, se i k nám domů nakupovalo více potravin v bio kvalitě. Dnes už jíme téměř všechno bio, výjimkou je snad jen pivo a občas nějaká ryba. Ale náš jídelníček je jednoduchý a sezónní. Třeba kořenovou zeleninu si nakoupíme v sezóně od eko farmářů, máme ji uskladněnou ve sklepě a jíme ji až do jara. Kupujeme ji tím pádem za nejlevější cenu a bez plastových obalů, i to mi dělá radost.

Největší výhoda je, že v dnešní době přibývá eko farmářů – tedy lidí, kteří při vzniku jídla nedevastují půdu, vodu, vzduch a cítí zodpovědnost za zdraví lidí. Takže výhoda je, že všichni už máme možnost se každodenně rozhodnout, jaké potraviny budeme kupovat a považovat za normální. Bohužel většinově se za normální považují průmyslově zpracované potraviny, které pochází z chemicky ošetřovaných polí či potraviny, které jsou uměle dochucovány.

 

Adel Černá,

terapeutka, Svobodná duše

Poznáte logo bio potravin?

Ano, vybavuji si české a mezinárodní, nicméně obvykle nakupuji přímo v obchodech či e-shopech, které se na biopotraviny zaměřují, takže označení již detailně nezkoumám a vycházím spíše z názvu, kde je “bio” obvykle jasně uvedeno.

Proč nakupujete tyto potraviny? Které konkrétně nakupujete? V čem spatřujete největší výhodu?​

Důvod je jednoduchý - je pro mě důležité zdraví nejen moje, ale i mé rodiny a potažmo celé planety. V pracovním životě se zabývám tématem duševní ekologie a být s jejími principy v souladu i v ohledu stravování je pro mě důležité. Stejně jako nechci vytvářet ve své hlavě toxické myšlenky, není v mém zájmu ani přijímat do svého těla potraviny, které obsahují spoustu nezdravé chemie. V rámci rodiny nakupujeme hlavně bio ovoce a zeleninu, ale také třeba ořechy, obiloviny a další rostlinné produkty. Největší výhodu jsem vlastně už zmínila - je to zdravotní hledisko a také ohleduplnost vůči naší Zemi. Přeci jen máme jen jednu a konvenční způsoby pěstování ji bohužel neudržitelně drancují. Každý jednotlivý spotřebitel má šanci to podporovat nebo vnímat celek a rozhodnout se jinak.

 

 

Jana Dell Plotnárková, 

Specialistka na celostní výživu a zdravý život i styl, GAPS, NAET a TČM terapeutka 

Poznáte logo bio potravin?

Ano, samozřejmě.

Proč nakupujete tyto potraviny? Které konkrétně nakupujete? V čem spatřujete největší výhodu?​

Nakupuji převážnou většinu potravin, masa a zeleniny v bio kvalitě. Nejraději ale navíc od lokálních zdrojů. Výhodu spatřuji hlavně v kvalitě.

 

Více informací o biopotravinách se dočtete na www.myjsmebio.cz.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také