Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Varovné příznaky, že pečujete více o druhé než o sebe
vložila 24.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Varovné příznaky, že pečujete více o druhé než o sebe

Snažíte se být co nejlepší podnikatelkou, kolegyní či šéfovou, dokonalou mámou a manželkou, mnohdy i dcerou… Staráte se o všechny kolem sebe, jenže tak nějak zapomínáte na jednoho velmi důležitého člověka – sama na sebe.

Takové opomínání se vám ale může brzy vymstít. I proto vaše tělo dlouho dopředu dává najevo, že je čas se zastavit a věnovat péči i sobě. Jaké příznaky neignorovat?

Co jsem to jen…?

Jistě, každému se občas stane, že pro něco jde, ale v půli cesty zapomene, pro co. Ovšem pokud se vám tyto výpadky paměti opakují skoro každý den, zbystřete. To samé platí, pokud vám například kolegyně říká, co máte dělat, vy vše odkýváte, dosednete ke svému stolu a vlastně nějak netušíte, co po vás chtěla. Připadáte si hloupě, v práci vás mají za podivínku, co není schopná udržet myšlenku. Ve skutečnosti ale váš organismus prosí, abyste zvolnila (pokud se ale problémy s pamětí objevují, i když není důvod, je na čase zajít k lékaři).

Asi se zblázním

Každý je občas ve stresu, většina z nás s ním ostatně bojuje dlouhodobě. Ale nakonec jsme schopné se s většinou starostí poprat a nějak je vyřešit. Ovšem pokud už se nacházíte ve stavu, kdy stres prostě nezvládáte, může to vést k nejrůznějším obtížím. Stresový hormon kortizol totiž podporuje záněty v těle (což se může projevit nejrůznějšími neduhy, včetně problémů se zažíváním nebo akné) a navíc nás často nutí konzumovat spousty nezdravého a na kalorie bohatého jídla, což se projeví na naší postavě. Výsledek? Nejenže jsme ve stresu, ale ještě ke všemu bojujeme s nízkým sebevědomím… Je proto potřeba na sebe myslet a naučit se odpočívat!

Kde mám postel?

Nespavost – a sní spojená nekonečná únava a ospalost – je dalším příznakem, že o sebe nepečujete tak, jak byste měla. Jistě, někdy je spánek prostě vzácnost, třeba když máme doma miminko, kterému příliš nezáleží na tom, že jsou tři ráno a vzbudilo nás před dvěma hodinami (a předtím také před dvěma atd.). Ovšem pokud svému tělu nedopřáváte dostatek odpočinku v říši snů kvůli všem starostem a stresu, zahráváte si se zdravím. Možná se vám nepovede každou noc spát oněch doporučovaných osm hodin, ale snažte se jim alespoň co nejvíc přiblížit!

Miláčku, dneska ne

Možná se to zdá jako prkotina, ale i dlouhodobý nezájem o sex s partnerem či partnerkou může značit, že toho máte sama až nad hlavu. Starosti a stres nejen nedovolí většině žen „vypnout“ a soustředit se na intimitu, vášeň a slast, ale navíc mohou způsobit hormonální nerovnováhu. A to rozhodně (nejen pro naše libido) neznačí nic dobrého.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také