Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Při výběru osvěžovačů buďte obezřetní. Některé obsahují škodlivé chemikálie
vložila 29.11.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Při výběru osvěžovačů buďte obezřetní. Některé obsahují škodlivé chemikálie

Osvěžovače vzduchu dnes používáme naprosto běžně. Vůně dotváří atmosféru domova a činí jej útulnějším. Pokud je také rádi používáte, měli byste si však dát pozor, které kupujete. Některé z nich totiž odpařují do vzduchu nebezpečné látky, které mohou škodit lidskému zdraví.

Svíčky a vonné tyčinky

Svíčky a vonné tyčinky jsou jedním z nejrozšířenějších osvěžovačů vzduchu v našich domovech. Podle výsledků testů, které prováděli odborníci Evropské kanceláře sdružení pro ochranu spotřebitelů, se však ukázalo, že některé svíčky a vonné tyčinky při hoření vylučují do vzduchu karcinogenní látky, například benzen nebo formaldehyd. Kromě rakovinotvorných výparů však svíčky a vonné tyčinky občas vylučují také dráždivé alergeny, mezi které se řadí například toluen.

Odpařovače do zásuvky

Elektrické odpařovače jsou v nebezpečnosti odpařování škodlivin v těsném závěsu za vonnými tyčinkami. Aroma, které je pomocí elektřiny zahříváno a následně odpařováno do vzduchu v bytě, taktéž může být zdrojem nepříjemných alergií či jiných zdravotních potíží. Nejnebezpečnější jsou odpařovače, které často necháváme v zásuvce ještě několik dní poté, co v nich dojde náplň. Přepalování zbytků tekutiny má za následek vyšší koncentraci škodlivin ve vzduchu.

Vůně ve spreji a gelové osvěžovače

Vůně ve spreji a gelové osvěžovače vzduchu mají nevýhodu především v tom, že nevydrží vonět příliš dlouho, a proto je, naštěstí, nepoužíváme tak často. Na výrobu podobných osvěžovačů vzduchu neexistují žádné normy, což je často důvod, proč některé obsahují velmi vysoké dávky chemikálií a nejrůznějších škodlivých sloučenin.

Vonné vosky a esenciální oleje

Vonné vosky a esenciální oleje přidávané v malých dávkách do vody jsou o něco šetrnější, než předešlé produkty. Často jsou zahřívány pomocí svíčky nebo topných podložek skrze misku, tudíž nehrozí jejich přepalování. Přesto některé obsahují podobné látky jako aromatické svíčky či vonné tyčinky nebo spreje. Ani v tomto případě není jejich každodenní, nebo hůř, celodenní používání vhodné.

Šetřete zdraví

Pokud máte rádi provoněný byt, dejte přednost přírodním vůním, například jalovci, skořici, levanduli atp. Stačí vložit snítku levandule do hrnce s vodou, přidat pár koleček citronu a nechat povařit. Sušené byliny můžete rozmístit po bytě ve váze, kde budou sloužit nejen jako osvěžovač, ale také krásná dekorace.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také