Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Předsevzala jste si podnikat: S rozjezdem vám pomůže kouč i další podnikavé ženy
vložila 15.1.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Předsevzala jste si podnikat: S rozjezdem vám pomůže kouč i další podnikavé ženy

Uvažujete o podnikání, ale nemůžete se rozhoupat? Nebo už nějakou dobu podnikáte, ale nevíte jak dál? Může vám pomoct inspirativní setkávání i osobní kouč.

Podnikání je velmi náročná profese, zároveň často trochu osamělá. Zatímco v korporátním světě jsou už dnes běžně nastavené systémy ročního hodnocení, zpětné vazby od nadřízených i možnost průběžných konzultací, podnikatelka (a tím spíš začínající) je často na většinu starostí a pochybností sama. Lidé, kteří s vámi pracují, jsou často do problému ponoření stejně jako vy, rodina už má poslouchání o vašich nápadech až nad hlavu. Reálné hodnocení a pohled zvenku se vám ale můžou velmi hodit. Podnikatelka by se měla alespoň občas zamyslet nad tím, kam směřuje, co by mohla dělat lépe a nad slabými místy svého byznysu. Měla by si projít svoje portfolio i služby, které poskytuje.

Kdy vám pomůže kouč

Pokud je váš hlavní problém to, že nevíte, odkud začít, neumíte se rozhodnout, co vlastně chcete, je pro vás kouč ideální partner. Jeho úkolem bude vás během vašich setkání navést tak, abyste si nejdřív položila správnou otázku a pak si na ni sama odpověděla. Kouč totiž nikdy nebude znát všechny detaily a souvislosti. Ty znáte jen vy.

Není to o tom, že já jako kouč bych klientovi říkala: nejdřív si udělej webové stránky, potom si zjisti další informace. Je to o tom, že ten člověk si sám během toho koučovacího sezení může naplánovat, co vlastně chce s tím projektem udělat. Někomu pomůže navýšení sebejistoty a zaměřujeme se na odstraňování vnitřních bariér. Někomu zase pomůže to, že odchází s konkrétním plánem, jak se do toho má pustit. A má ta sezení vlastně i jako kontrolu,“ říká koučka Tereza Koucká, která se specializuje mimo jiné na profesní poradenství a klinetům pomáhá i skloubit práci a rodinu.

Jak využít kouče na maximum

Mnoho koučů poskytuje úvodní konzultaci zdarma a rozhodně doporučujeme tuto možnost využít. Důležitá je totiž i osobní chemie, sympatie a dobrý pocit z rozhovoru. Ať chcete nebo ne, dostanete se totiž nejspíš i k velmi osobním tématům – jako je vaše osobní motivace, sny nebo fungování rodiny a podpora vašeho partnera. Každý kouč má taky vlastní metody, jak vás k odpovědím navést, a některé pro vás budou vhodnější.

Třeba já využívám hodně vizuální techniky, zjišťuji, že řadu klientů baví. Ale můžeme pracovat i třeba s fyzickými prožitky nebo s metaforami, oblíbenými hrdiny,“ uvádí pár příkladů Tereza. Na začátku nového roku tak doporučuje například vyrobit si vlastní visionboard.

Obklopte se podnikavými ženami

Podporu v podnikání a seberozvoj můžete získat ale nejen u profesionálního kouče. Z osobní zkušenosti můžeme vřele doporučit obklopit se lidmi, kteří jsou na stejné úrovni a těmi, kteří jsou o krok (klidně mílový) před vámi. Takovou skupinu nabízejí třeba právě Podnikavé ženy, které se zaměřují nejen na workshopy a poradenství, ale dají vám i tolik potřebnou zpětnou vazbu a umožní sdílet zkušenosti a obavy i radost v komunitě podnikatelek.

Foto: Shutterstock

Autorka: Vanda Kofroňová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také