Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Pracovní stres škodí nejen našim nervům. U žen zvyšuje riziko cukrovky
vložila 9.1.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Pracovní stres škodí nejen našim nervům. U žen zvyšuje riziko cukrovky

Nový přehled v Evropském věstníku endokrinologie naznačuje, že stresující pracovní prostředí může zvýšit riziko vzniku diabetu 2. typu. A v ohrožení jsou zvlášť ženy! Mezi rizikové faktory diabetu typu 2 patří nedostatek fyzické aktivity, nadváha nebo obezita, věk nad 45 let, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak nebo rodinná anamnéza diabetu, srdečních chorob a mrtvice.

Při vývoji diabetu 2. typu mohou hrát roli také psychologické faktory. Ukazuje se, že život s depresí a pracovním stresem riziko zvyšuje, tedy aspoň u žen, což tvrdí Guy Fagherazzi, vedoucí vědecký pracovník Centra pro výzkum epidemiologie a zdraví populace ve výzkumném ústavu Inserm v Paříži.

Duševně únavná práce zvyšuje riziko o 21 procent

Guy Fagherazzi a jeho kolegové se rozhodli u více než 70 000 žen prozkoumat, zda existuje souvislost mezi „duševně únavnou prací“ a výskytem diabetu 2. typu, přičemž svůj experiment vedli celých 22 let. Nutno podotknout, že asi 75 procent žen ve studii byly učitelky a 24 procent z nich na začátku studie uvedlo, že je jejich práce „velmi duševně unavující“.

Během celého sledovaného období se u 4 187 žen vyvinula cukrovka 2. typu, čímž se potvrdilo původní podezření výzkumníků. Ti vyčíslili, že hlavně ženy, které jsou v zaměstnání mentálně zatížené, inklinují k diabetu o 21 procent víc. Tedy aspoň v porovnání s těmi ostatními, jež se ve svém zaměstnání duševně nezatěžují.

Tak trochu standardní jev

Tyto pozorovací výsledky naznačují, že je důležité vzít v úvahu potenciální dlouhodobý metabolický dopad pracovního stresu na ženy pracující v náročném prostředí,“ podotýkají vědci s tím, že duševně únavná práce i diabetes typu 2 jsou stále častějším jevem. „Víme, že v tomhle ohledu jsou ženy v nevýhodě,“ uzavírají experti s výhledem na svoji další činnost.

Plánují totiž prozkoumat vliv duševně únavné práce na lidi, kteří již s diabetem 2. typu žijí. A pochopitelně doufají, že jim jejich zjištění pomohou vyvinout nové způsoby, jak tento stav co nejlépe zvládnout.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také