Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Povolání, která mohou zvýšit riziko onemocnění rakovinou
vložila 18.11.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Povolání, která mohou zvýšit riziko onemocnění rakovinou

Rakovina patří k nejvážnějším onemocněním a na jejím vzniku se podílí řada faktorů od genetiky přes životní styl až po prostředí, ve kterém se pohybujeme. Není proto divu, že i některá povolání mohou mít svou povahou vliv na to, zda člověk onemocní nebo ne.

Kteří pracovníci jsou ve vyšším riziku onemocnění rakovinou než jiní?

Kancelářská práce

Ano, čtete správně. Práce v kanceláři vůbec není tak nevinná, jak by se mohlo zdát. Podle německých vědců zvyšuje sedavé zaměstnání (pokud prosedíme většinu dne) navýšení rizika onemocnění rakovinou tlustého střeva až o 24 procent! To vůbec není zanedbatelné číslo a jen dokazuje, jak důležitý je pravidelný pohyb.

Noční směny

Nejen nebezpečné chemikálie mohou stát za zvýšeným rizikem závažného onemocnění. Poslední dobou se objevuje stále více studií, které potvrzují, že noční směny jsou pro lidské zdraví také nebezpečné. Může za to převrácení přirozených denních rytmů, jehož dopady na naše tělo jsou stále předmětem zkoumání. Nicméně už nyní je jasné, že i vyšší riziko některých typů rakoviny je jedním z důsledků.

Manikérky a kadeřníci

Upravené nehty jsou vizitkou každé ženy, a tak si mnohé z nás nechávají dělat manikúru v salonu. Tamní pracovnice (a pracovníci) jsou ale vystaveni řadě zplodin z nejrůznějších přípravků, jež používají a které nejen vdechují, ale také absorbují kůží. K jejich výbavě by tak měla patřit maska na obličeji, rukavice, dlouhé rukávy a především dobrý odvětrávací systém v salonu. Jinak hrozí vyšší riziko dýchacích obtíží a také rakoviny plic.

Obdobně jsou na tom i kadeřníci, kteří zase čelí chemikáliím z vlasových produktů (i když pravdou je, že v posledních letech se jejich výrobci snaží o eliminaci těch nejnebezpečnějších).

Hasiči

Ačkoli by se mohlo zdát, že hasiči mají k dispozici všechnu moderní techniku a ochranné pomůcky, jež potřebují, podle studie amerického Národního institutu pro bezpečnost a zdraví zaměstnanců je rakovina nejčastější příčinou úmrtí u tohoto povolání. Důvodem jsou zplodiny, jež vznikají hořením určitých materiálů a kterým jsou hasiči vystaveni.

Horníci a svářeči

Dýchání zplodin, jež vznikají při sváření kovů, znamená podle Agentury pro výzkum rakoviny zvýšené riziko nádoru plic, ale také například ledvin nebo kůže. Nemoc se navíc může objevit až roky poté, co člověk zmíněnou práci vykonával.

Práce pod zemí jako riziko pro vznik závažných nemocí není nejspíš žádným překvapením – horníci jsou totiž vystaveni během směny celé řadě nebezpečných látek. Počínaje prachem, který vdechují a který zvyšuje riziko rakoviny plic, přes nebezpečné látky, jako je uran či azbest, s nimiž se mohou setkat, až po výpary z přístrojů, které používají při své práci. Není divu, že hornictví patří k nejnebezpečnějším povoláním vůbec.

Piloti a letušky

Podle studie publikované v časopise Environmental Health jsou lidé, kteří pracují v letadle vystaveni poměrně vysokým dávkám ionizujícího záření. A právě to podle vědců stojí za skutečností, že letušky a jejich mužští kolegové mají vyšší riziko některých typů rakoviny (včetně rakoviny tlustého střeva, štítné žlázy, jater, slinivky nebo prsu, děložního čípku či dělohy).

Co se pilotů týče, ti jsou zase vystaveni nebezpečným účinkům slunečních paprsků – podle prestižního časopisu JAMA Dermatology se hodina v kokpitu rovná 20 minutám v soláriu. A tak pilotům hrozí vyšší riziko melanomu, zhoubného nádoru kůže.

Nic není dané

K dalším rizikovým povoláním pak patří také pokrývači, stavební dělníci, laboranti a laborantky, zemědělci, výrobci pneumatik, automechanici a všichni další, kteří v zaměstnání manipulují s nebezpečnými chemikáliemi.

Samozřejmě to neznamená, že pokud se vy nebo někdo z vašich blízkých živí některým z výše jmenovaných povolání, musí onemocnět rakovinou. Spíše je nutné pamatovat na zvýšené riziko a snažit se o prevenci v podobě používání dostupných ochranných pomůcek a také dodržování zdravého životního stylu.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také