Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Potřebujete se soustředit nebo zahnat stres: Vsaďte na hudbu
vložila 10.1.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Potřebujete se soustředit nebo zahnat stres: Vsaďte na hudbu

Hudba má na člověka pozitivní vliv, to není žádná novinka. Ovšem vidět v ní jen zdroj zábavy nebo „kulisu“, jež zaručí, že nebudeme doma sedět v tichu, by znamenalo ji hodně podcenit. V čem všem vám může hudba pomoci?

Proč není od věci nasadit si i při práci sluchátka na uši a využívat naplno všechny benefity oblíbené hudby?

Zklidnění před důležitým meetingem

Čeká vás rozhodující schůzka nebo porada a máte nervy na pochodu? To není nic neobvyklého. Ačkoli má člověk tendenci spořádat v takové chvíli tabulku čokolády a uvařit si další šálek kávy, úzkost jen tak nezmizí. Ovšem oblíbená hudba může v takové chvíli výrazně pomoci. Na žánru ani tak nezáleží – je jen na vás, co rádi posloucháte a co má na vás uklidňující účinky. Nicméně se doporučují spíše pomalejší „kousky“, jež v sobě skrývají pozitivní energii. Úzkost možná nezmizí úplně, ale bude vám dobře na duši a budete se cítit v bezpečí, a tak alespoň výrazně poklesne.

Jako blesk i v práci

Pokud máte na programu méně kreativní úkoly, jako je třeba vyřizování e-mailů nebo vyplňování nejrůznějších formulářů apod., půjde vám práce rychleji a lépe od ruky, pokud si k ní pustíte oblíbenou, rytmickou hudbu. Ostatně jistá studie potvrdila, že dokonce i chirurgové, pokud si mohou na sále pustit oblíbenou muziku, odváděli lepší práci, než když pracovali v tichu. A výzkum Cornell University ukázal, že hudba podporuje týmového ducha.

Nerušit, soustředím se

Spousta lidí, především těch, co pracují v kancelářích typu open office, mají na uších sluchátka proto, aby se dokázali i přes všechen hluk a šum soustředit. Ovšem hudba se vám bude hodit i v případě, že sedíte v kanceláři (či domácí pracovně) sami, a potřebujete vyřešit nějaký zapeklitý úkol. Pro takové případy se nejlépe hodí instrumentální hudba – jako ideální bylo před nedávnem určeno vědci z britské Northumbria University Vivaldiho Jaro ze Čtvera ročních období.

Kreativní génius

Kreativita a hudba jdou rovněž ruku v ruce (aby ne – i její autoři museli prokázat velkou míru tvořivosti). Není proto divu, že tuto schopnost podpoří i u vás. Jednak přímo stimuluje onu oblast mozku, jež je za kreativitu odpovědná, jednak se díky ní uvolníte a oprostíte od všedních starostí, jež by vaši tvořivost mohly svazovat. Ovšem pozor, podle nizozemských vědců byste si neměli pouštět hudbu příliš nahlas, jinak hrozí spíše opačný účinek.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také