Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Poslouchání hudby dokáže při práci zvýšit soustředění i výkon
vložila 19.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Poslouchání hudby dokáže při práci zvýšit soustředění i výkon

Člověk vnímá svět prostřednictvím smyslů. Jedním z nich je právě sluch. Uši celý den vstřebávají a vyhodnocují všechny zvuky, které přijdou zvenčí. Některé jsou příjemné, jiné naopak. Hudba je druhem umění a tóny jsou skládány tak, aby výsledek byl uším příjemný. Záleží ale také na každém jedinci, jaký má hudební vkus a citlivý sluch.

Někdy nastane čas, že člověk nechce být ničím rušen a platí věta, že ticho léčí. Není ale od věci zkusit změnu a k obávané práci si pustit muziku. Při vhodném výběru může daný úkol odsýpat rychleji a výsledek bude kvalitnější.

Jakou hudbu vybrat?

Určitě stojí za zvážení konkrétní styl skladby. Při fyzické práci, kde je potřeba, aby šla činnost pěkně od ruky, není potřeba hledět na kvalitu. Důležitý je však rychlejší rytmus, který se dá zkusit i při běžném úklidu domácnosti. Z příliš neoblíbené činnost se tak po čase může stát skvělá chvíle s oblíbenou muzikou.

Co se týče pomalejších činností, tak k pletení nebo háčkování se hodí pomalejší skladby. A co teprve takové vaření! Pusťte si vaše oblíbené interprety, výsledný pokrm se povede výtečně dochutit. Koneckonců, i v kanceláři oceníte libé tóny. Rutinní činnosti nevyžadují tolik soustředění, a proto je i repertoár mnohem širší. Při práci, která vyžaduje koncentraci, je lépe vyhledat samotnou hudbu bez textu, aby tolik nerozptylovala. Žánr je samozřejmě o vkusu, někdo má rád klasiku, jiný elektronický styl nebo metal.

Vyrobte si vlastní mix

K učení a ke kreativním činnostem si lze vybrat z předem vytvořených mixů, kterých najdete ke stažení nebo online nespočet - a většinou jsou velmi kvalitní. Taková směs skladeb může probudit tvořivé složky mozku. Až budete zkušenější s poslechem při práci, vymyslíte si vlastní mix ušitý přímo na míru dané činnosti a žánru.

Nezapomeňte však také na správnou hlasitost. I ta má vliv na to, jak se cítíme. Určitě naslouchejte svým vnitřním hlasům. Berte ohled na své okolí, ze začátku zkuste příjemný průměr, přidávat lze postupně. Ve společnosti nebo na rušném místě vsaďte na sluchátka.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také