O ženách, které dělají to, co milují
Podnikáme online | 8. část: Krásné fotky - zdroje zdarma, snadné úpravy
vložila 22.5.2018
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Podnikáme online | 8. část: Krásné fotky - zdroje zdarma, snadné úpravy

V minulé části jsme se věnovaly blogování: psaní a vymýšlení témat. O tom, jestli lidé na váš článek kliknou, rozhodují také fotografie. Kvalitní a dobře upravené. Naučte se to s Olgou Pohl, editorkou blogu DOMENA.cz.

Není větší ostuda, než mít na blogu nebo sociálních sítích rozmazané fotky, které vypadají, že jste je pořídily někde v tunelu foťákem značky Smena. Kvalitní snímky dneska nafotíte i na mobil (mezi doporučované patří Google Pixel). Když se fotky naučíte ještě doladit v některém z grafických programů (které jsou dostupné zdarma), budete za hvězdu.

Ještě snadnější řešení vám nabízejí fotobanky, ve kterých najdete tisíce fotek ve vysokém rozlišení a zadarmo. Poradím vám, kde hledat, a máte vystaráno.

4 fotobanky, kde hledám nejradši

Když hledám obrázek pro článek, mívám už dost přesnou představu o námětu. Ne každá fotobanka má však fotografie na všechna témata. Například na Unsplash najdete daleko víc povedených fotek balónů než na Visual Hunt. Takže zpravidla zkusím víc zdrojů a nakonec si zvolím ten nejlepší snímek z užšího výběru.

Unsplash

Lidé, příroda, různé struktury, děti, hudba i sport. Pohodlné vyhledávání a možnost brouzdat se tu celé odpoledne.

Visual Hunt

Působivé přírodní scenérie, zvířata, jídlo, všechno roztříděné do kategorií. A také vyhledávání podle barev — je libo blatouch, růži nebo fialku?

Pikwizard

Poměrně nová fotobanka, kde najdete spoustu neokoukaných fotek (zvlášť pokud hledáte happy people v kanclu). Nabízí i jednoduchý grafický editor, ve kterém si můžete vybraný snímek rovnou upravit.

Pixabay

Užitečná je tu možnost vyhledávat podle velikosti a orientace obrázku (na výšku/na šířku) a dalších parametrů. A také v češtině.

Odkazy na další skvělé fotobanky najdete v mém článku 13 nejlepších zdrojů fotek zdarma na blogu DOMENA.cz.

 

Výřez, úprava kontrastu, rotace, koláž, retuš…

Všechny tyhle fígle se naučíte za jedno odpoledne (když si budete dávat hodně na čas). Zvládnete je v grafických editorech Paint.net, Gimp nebo Zoner, které jsou zdarma ke stažení.

Výřez z fotografie  

Nejzákladnější úkon, který se hodí, když chcete mít na obrázku jen zajímavý detail (třeba na fotce, kterou si chcete nechat vyvolat) nebo při úpravě profilové fotky pro sociální sítě. Až budete zakládat Facebookovou stránku, tvořit událost nebo jen chystat příspěvek, šikne se vám souhrnný přehled rozměrů fotek pro Facebook.

Úprava kontrastu, barevného tónu a jasu

Tyhle funkce vám umožní doladit barevnost snímku, dodat mu živější odstín nebo zesvětlit fotku, která vyšla z foťáku tmavší, než jste chtěly.

Rotace snímku – aby moře nebylo našikmo

Tímhle trikem zachráníte jinak povedenou fotku, kde se věž v Pise kácí víc, než by měla, nebo hladina jezera popírá zákony fyziky. Obrázek budete následně muset trochu oříznout.

Koláž z fotek

Z tohoto šestiminutového videa se naučíte zkombinovat několik fotek v jednom obrázku. Kdyby vám postup v Gimpu připadal složitý, doporučuji využít Canvu.

Jednoduché retušování

S takzvaným klonovacím razítkem dokážete divy. Třeba vymazat mouchu, která lezla po stole, když jste fotili své čerstvě upečené rohlíky.

Další triky se dozvíte z mého článku Snadné úpravy fotek na blogu DOMENA.cz.

 

Příště: Užitečné akce pro podnikavé ženy

Foto: Maarten Deckers na Unsplash

 

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také