Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Podceňovaný vitamin A. Proč byste ho měli tělu dávat dostatek
vložila 22.11.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Podceňovaný vitamin A. Proč byste ho měli tělu dávat dostatek

Ačkoli většina z nás si dává pozor především na příjem vitaminu C, správné fungování organismu zajistí dodávání celého spektra vitaminů a dalších prospěšných látek. Jistě, můžete si v lékárně koupit doplňky stravy, nicméně odborníci mají jasno. Nejlepší je získávat cenné vitaminy přímo z potravy. Velmi důležitý vitamin, na který ovšem rádi zapomínáme, je vitamin A. Proč bychom ho neměli opomíjet?

Vitaminy jsou nezbytné látky, které spolu s bílkovinami, tuky a sacharidy patří k základním složkám lidské stravy. V našem organismu mají funkci katalyzátorů biochemických reakcí, tudíž hrají významnou úlohu při procesech vstřebávání a látkové výměny. Jedním z důležitých, ovšem často opomíjených vitaminů pro naše duševní i tělesné zdraví je vitamin A.

Za co je v našem organismu zodpovědný a kde ho najdeme?

Nepodceňujte duševní zdraví

Celkem rozeznáváme třináct základních vitaminů. Až na některé výjimky si je lidský organismus nedokáže sám vyrobit a musí je dostávat prostřednictvím stravy nebo umělým doplněním. Nedostatek vitaminů se projevuje poruchami různých funkcí organismu, které mohou vyústit až ve vážná onemocnění.

Na duševní zdraví se často nahlíží jako na něco, co je spíše spojeno s myslí, psychikou – tedy něco „nehmatatelného“, neuchopitelnéhp. Naproti tomu mozek je vnímán jako lidský orgán. Avšak jakýkoli nedostatek nebo porucha, která se váže na chemické procesy důležité pro správné fungování mozku, může negativně ovlivnit psychiku a procesy jako vnímání, prožívání, představivost, koncentrace, paměť apod.

Od zdravé pokožky k prevenci rakoviny

Vitamin A je významný antioxidant. Podílí se na prevenci a léčbě různých druhů rakovin. Je důležitý pro zdravý vzhled pokožky, pleti, očí a pro činnost pohlavních žláz. Průměrná denní doporučená dávka pro dospělého člověka je stanovena na 0,8 mg vitaminu A na den.

Nedostatek vitaminu A se nejčastěji projevuje v podobě šerosleposti. Trvalý nedostatek vede až k úplné ztrátě zraku, u dětí dochází k opoždění růstu a vývoje. Dále způsobuje suché sliznice, potíže s dýcháním a potíže s močovým traktem.

Kde ho hledat

Vitamin obsahují hlavně živočišné zdroje: játra mořských ryb, játra a vnitřnosti jiných teplokrevných zvířat, žloutky, máslo, sýry, plnotučné mléko. Mezi potraviny s obsahem provitaminu patří mrkev, nať petržele, jeřabina, paprika, špenát.

Výživoví poradci doporučují pravidelnou konzumaci potravin s vitaminem A. Nejlepší je čerpat jej z přírodních zdrojů a společně se zdravou a vyváženou stravou zmírnit rizika vznikající z jeho nedostatku. Skvělou formou, jak do sebe kromě vitaminu A dostat i další živiny, zvláště pokud k některým potravinám máte intoleranci nebo je prostě nekupujete, může být moringový čistý prášek.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také