Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Pernamentka nebo spontální. Ve kterých slovech nejčastěji chybujeme
vložila 27.11.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Pernamentka nebo spontální. Ve kterých slovech nejčastěji chybujeme

Čeština je velmi bohatý a krásný jazyk. Obsahuje ale mnoho výrazů, které lidé s oblibou používají, aniž by tušili, že je používají či vyslovují špatně. Ačkoli je takových slov mnoho, vybrali jsme pro vás ty nejčastější.

Pernamentka

Pernamentka je bezesporu nejrozšířenějším omylem. Lidé tento výraz komolí téměř ve všech jeho variantách. Jenže on pochází od slova permanentní, tudíž by se měl správně vyslovovat permanentka. Jestliže vám činí problém si to zapamatovat, může vám být nápomocna hovorová modifikace tohoto slova – „permice“, kde je písmeno „m“ jasně slyšitelné.

Potencionální

Lidé často nevědí, užívá-li se výraz potencionální nebo potenciální. Ačkoli Ústav pro jazyk český uvádí možnost použití obou variant, správná je potenciální, která pochází z latinského potencia.

Spontální

Tohle slovo je velmi oblíbené. Používá se často, ale často také chybně. Mnoho lidí při jeho vyslovování vsazuje do slova „l“, což je špatně. Správná forma tohoto výrazu je spontánní. „L“ se v tomto případě ani nepíše, ani nevyslovuje.

Samozdřejmě

Na žebříčku nejčastějších chyb obsazuje první příčky slovo samozřejmě, které píše i vyslovuje špatně velká část populace. Tento výraz vznikl ze slova zřejmý, ve kterém se žádné písmeno „d“ nevyskytuje. Nepatří tedy ani do slova samozřejmě.

Bizardní

Toto je velmi podobný případ jako u slova samozřejmě. Výraz pochází z francouzského bizzare, což znamená neobvyklý nebo podivný, a písmeno „d“ do jeho počeštěné varianty rozhodně nepatří. Správně je tedy výraz bizarní.

Podpaždí

Zkomolenina tohoto slova většinou pochází z dětské mluvy. Bohužel je často používaná i u dospělé populace. V tomto případě je nutné si uvědomit, že jde o složeninu dvou slov, a to „pod“ a „paže“. Výraz určuje místo, které se nachází pod paží člověka. Na lidském těle byste paždě hledali jen marně. Správně je to tedy podpaží.

-mama

Vůbec největší problémy lidem činí správné vyskloňování koncovek. Mezi nejhorší hříchy české mluvy patří například rozšířený výraz „dveřmama“. „Hledáš koště? Stojí za dveřmama“. Jak strašidelně to vypadá napsané, stejně tak to i zní. Správně je jedině „za dveřmi“.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také