Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Oranžová, modrá nebo fialová aneb Jak na nás působí barvy
vložila 22.11.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Oranžová, modrá nebo fialová aneb Jak na nás působí barvy

Říká se, že naše oblíbené barvy dokáží mnohé napovědět o naší osobnosti. Ať už tomu věříte nebo ne, pravdou zůstává, že barvy nás rozhodně ovlivňují více, než si uvědomujeme. Jak na nás působí jednotlivé odstíny?

Nechejme stranou bílou a černou barvu a podívejme se na veselejší barevné tóny.

Teplé barvy

Patří k nim všechny odstíny červené, žluté, oranžové, hnědé… Zkrátka takové, jež máme spojené s energií a teplem (ostatně jsou to barvy slunce a půdy). Vzbuzují optimismus, ale také vášeň a dokáží člověka „nakopnout“.

K jejich schopnostem patří přitáhnout okamžitě pozornost – není divu, že se jich využívá například při značení nebezpečí a zákazů (viz dopravní značky). Mimochodem, žlutá, červená i oranžová podporují chuť k jídlu, což je přesně ten důvod, proč je tak často najdete v interiérech restaurací.

Červená

Tuhle barvu má skoro každý spojenou s láskou a vášní. Rozhodně ji jen tak nepřehlédnete a navíc dokáže podpořit velmi silné emoce. Nemusíte se jí bát ani v interiéru, ale rozhodně u ní platí, že se nic nesmí přehánět – pokud budete mít červenou na každém kroku, může se stát, že se vám velmi rychle „okouká“ a budete z ní spíše vyčerpaní. Tolik „ohně“ na jednom místě totiž může být spíše kontraproduktivní.

Žlutá

Je to barva slunce a optimismu, takže dokáže dodat energii a radost ze života. Ne nadarmo často vévodí dětským pokojům, ale třeba i školním prostorům (snad aby děti na chvíli zapomněly, že pro ně občas není škola jen příjemnou záležitostí). Jen pozor, pro úplně malá miminka se nedoporučuje, příliš je stimuluje a hůře se zklidní a utiší. Ostatně i odrostlejší děti a dospělí by si měli dát pozor, aby to se žlutou nepřeháněli – vzhledem k tomu, že odráží velké množství světla, může být nepříjemná pro oči.

Oranžová

Vzhledem k tomu, že vznikla spojením dvou výše jmenovaných barev, spojuje v sobě přednosti obou dvou. Je výrazná, energetická, přináší radost, ale není příliš agresivní. Dodá vám dobrou náladu a pocit, že překonáte všechny překážky. Jen pozor – pokud se chcete vyvarovat přejídání, jídelnu si s ní raději nevymalujte.

Studené barvy

Barvy, jako je modrá, zelená nebo fialová a jejich odstíny, patří mezi studené. Mají spíše uklidňující efekt a jsou spojovány s kreativitou. Na druhou stranu mohou na spoustu lidí působit, jako by z nich vysávaly energii (platí to například, když máte všechny zdi v bytě ledově modré).

Modrá

Bezesporu patří k vůbec nejoblíbenějším barvám na světě – je barvou nebe a vody. Lidé si ji spojují s klidem, čistotou a upřímností. Velmi často s ní bývají vymalovány kancelářské prostory, protože se věří, že zvyšuje produktivitu. Na druhou stranu, pokud to s ní v interiér přeženete, může se stá, že váš byt bude působit studeně a nepříliš útulně. Ostatně říká se, že modrá dokáže snižovat tělesnou teplotu i tep!

Zelená

Je barvou přírody a symbolem přirozenosti, štěstí, zdraví, plodnosti či hojnosti. Vzhledem k tomu, že zlepšuje soustředění a podporuje kreativitu, je skvělá do pracoven nebo dětských pokojů. Dokonce se věří, že u dětí zlepšuje schopnost číst – stačí prý text překrýt průhledným zeleným plastem a malí školáci se lépe soustředí na text, který se tak pro ně stane čitelnějším. Zelená umí uklidňovat rozbouřené emoce, napomáhá odpočinku. Ovšem pokud to s ní přeženete, může podporovat i negativní pocity, včetně žárlivosti.

Fialová

Symbolizuje luxus, ale také duchovno. Zatímco světlejší odstíny mají prokazatelně zklidňující efekt, ty tmavé jsou spojovány s přepychem. Ostatně fialová je vzácnou barvou – v přírodě se jí vyskytuje nejméně ze všech ostatních barev. Napomáhá meditaci a soustředění.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také