Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Oparům nahrává i nadměrný stres, pomáhá proti nim i zázvor
vložila 7.3.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Oparům nahrává i nadměrný stres, pomáhá proti nim i zázvor

Opary jsou bolestivé a občas i trochu trapné. Někteří lidé s nimi bojují více než jiní, a protože jsou nakažlivé, není dobré přibližovat se k osobám, jež na ně trpí. Které esenciální oleje na ně mají páku? Hodit se vám bude třeba zázvor!

Virus, který způsobuje opary, je znám jako virus herpes simplex, jenž se může šířit líbáním nebo jiným těsným kontaktem s boláky. Puchýře přitom procházejí několika fázemi. Nejprve i vy můžete cítit brnění kůže, následované svěděním a pálením kolem rtů. To je první známka toho, že se opar vyvíjí (zároveň se jedná o nejlepší fázi léčby). Během 24 až 48 hodin se pak na okraji rtů objeví puchýřek, jenž následně vyschne a krustuje. Už teď se toho děsíte? Proč stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko?

Četné studie prokázaly účinnost éterických olejů při léčbě oparů. Navíc esenciální oleje mohou mít oproti antivirovým lékům tu výhodu, že u nich nehrozí tolik vedlejších účinků. Takže, které zázraky použít?

Tea Tre

Čajovník je nejznámějším esenciálním olejem pro rychlé uzdravení oparu, a to z dobrého důvodu. Má antivirové, protizánětlivé a antiseptické vlastnosti. Studie publikovaná v odborném časopise Pharmazie potvrdila jeho schopnosti proti viru herpes simplex. Tak na nic nečekejte, zřeďte tři kapky oleje z čajovníku ve lžičce nosného oleje a naneste přímo na opar (například pomocí kosmetického tamponu). Opakujte dvakrát až čtyřikrát krát denně, ale pokud dojde k podráždění pokožky, léčbu ukončete.

Éterický olej kurkuma

Kurkuma obsahuje kurkumin, který má silné antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Kromě toho se kurkuma pyšní antioxidanty, jež mohou pomoci urychlit proces hojení oparů a zároveň zabránit opakování infekcí. A jak se používá? Seznamte 1 lžičku medu se 3 kapkami kurkumy. Malé množství této směsi naneste na opar a nechte ji zcela vsáknout. Opakujte podle potřeby (jednou nebo dvakrát denně), dokud nadělení nezamává za rozloučenou.

Zázvorový éterický olej

Zázvorový olej obsahuje gingerol, jež může zabránit šíření viru herpes simplex a zmírnit příznaky spojené s opary. Zázvor je známý svými imunitními, protizánětlivými, antioxidačními a analgetickými vlastnostmi, které mu dodávají silnou terapeutickou hodnotu. Nejlepší je začít používat zázvorový olej ještě před tím, než se utvoří krusta. Smíchejte 10 kapek „zázvoráku“ s polévkovou lžící kokosového oleje, do směsi namočte vatovou tyčinku a lokálně aplikujte tam, kde cítíte bolest. Nemáte-li zázvor, použijte éterickou mátu, oregano nebo eukalyptus.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také