Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Obviňují vás, že jste hypochondr. Možná ale máte histaminovou intoleranci
vložila 7.10.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Obviňují vás, že jste hypochondr. Možná ale máte histaminovou intoleranci

Histaminová intolerance neboli HIT je málo známá diagnóza, se kterou se lékaři stále postupně seznamují a odhalují nejen její příčiny, ale také příznaky. Jestliže však tímto problémem trpíte, dost jednoduše se může stát, že místo diety v pohodlí domova strávíte pár týdnů na psychiatrii, případně budete pro své okolí nějakou dobu za hypochondra.

Co je to?

HIT by se v podstatě dala přirovnat k jisté formě alergie. To, na co tělo reaguje, není však alergen v potravině, nýbrž neschopnost odbourání histaminu, který se v našem těle hromadí. Histamin se do těla dostává stravou, která ho přirozeně obsahuje, naše tělo je také do jisté míry schopno histamin samo vytvářet. Pakliže jeho hladina prudce stoupne a postižený má nedostatek diaminooxydázy, která je vytvářena v buňkách trávicí soustavy a histamin odbourává, mohou nastat příznaky podobné těm, které pociťují „skuteční“ alergici. Nedostatek tohoto enzymu se často vyskytuje v případě poškození střev, při celiakii nebo Crohnově chorobě.

Co sledovat

Příznaky histaminové intolerance jsou skutečně rozmanité, ale nápadně se podobají klasické alergické reakci. Postižený může pociťovat pálení či svědění v ústech, nezřídka také celého těla. Může trpět zácpou, průjmy, otoky sliznic, ale také celkovou nevolností, mdlobami. Příznaky fyzické také často doprovázejí ty psychické. Pacient bývá podrážděný, unavený, může také prožívat stavy podobné panickým atakám.

Mnohdy HIT nebývá odhalena a je zaměňována s jinými diagnózami, v těch horších případech je pacient považován za hypochondra. Nutno podotknout, že už si tak mnohdy sám připadá.

Jak vypadá léčba

Pokud vás trápí zvláštní potíže neurčitého původu, zkuste se o možnosti HIT zmínit u svého praktického lékaře, případně se rovnou objednejte na alergologické vyšetření, které určí hladinu diaminooxydázy, případně odhalí potravinovou alergii.

Léčba histaminové intolerance zatím spočívá pouze v dodržování přísných dietních pravidel. Jelikož lékaři dosud neznají přesnou příčinu hromadění histaminu v těle, nedokážou zatím svým pacientům pomoci jiným způsobem, než právě nastolením diety.

Dieta při HIT

Při histaminové intoleranci je poměrně logické, že je nutné se vyhnout potravinám s vysokým obsahem histaminu. Těch je ale obrovské množství. Vyznat se tedy v tom, co je nebo není při HIT vhodné, může být zkraje trochu oříšek.

Vyhnout byste se měli všem fermentovaným a přezrálým potravinám, ať už jsou to zrající sýry, přezrálé ovoce nebo třeba kvašené zelí. Vůbec vhodný není ani alkohol, cukr, uzeniny, kynuté pečivo, kakao nebo citrusy. Histaminikům nejvíce vyhovuje konzumace čerstvých a co nejméně upravených potravin.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také