Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Barvené vlasy vyžadují speciální péči. Jen tak barva opravdu vydrží
vložila 26.11.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Barvené vlasy vyžadují speciální péči. Jen tak barva opravdu vydrží

Když se vrátíme od kadeřníka s nádherně zářivou a sytou barvou vlasů, přejeme si, aby nám dlouho vydržela a naše hříva byla pořád tak zdravá a lesklá. Často je to ale úkol nesnadný – musíme vlasy chránit před působením slunce či chlorované vody tak, aby z naší kštice nezbyl chemlon neurčité barvy.

Přes 80 % žen si barví vlasy, pouhá pětina na hlavě nosí přirozenou barvu. Zatímco v mladším věku více experimentujeme s různými stylingy, po čtyřicítce saháme po barvicí tubě spíše z praktických důvodů, abychom překryly šediny. Ať už jsou naše pohnutky jakékoliv, všechny bez výjimky toužíme po syté, dlouhotrvající barvě s oslnivým odlesky.

„Každá žena, která si pravidelně dopřává barvení, melír či přeliv, si zároveň přeje, aby docílený odstín rychle neblednul a dlouho si zachoval sytost a lesk. To se stává opravdovým oříškem, protože blednutí barvy přímo ovlivňuje sluneční záření, působení slané či chlorované vody, nečistoty z prostředí a nešetrné mechanické zacházení, jako je česání, žehlení či fénování,“ vysvětluje vlasová expertka Renáta Gacká.

Pozor na paprsky

UVA i UVB paprsky jsou pro naši kůži a tedy i vlasy škodlivé. Zároveň jsou jednou z hlavních příčin blednutí barvy. Paprsky totiž poškozují povrchovou strukturu vlasu, takzvanou kutikulu, a vlas tím ztrácí schopnost absorbovat vodu. Stává se tak slabým, vysušeným a lomivým. UVA záření navíc proniká hlouběji do struktury vlasu a narušuje buňky aktivně tvořící barvivo melanin.

Sluneční záření ve výsledku způsobuje rozklad molekul barviva uvnitř vlasu, což se následně projeví i u přírodních vlasů vybledlým, matným vzhledem. Proto během pobytu na přímém slunci, ale i když je pod mrakem, myslete na kvalitní vlasové přípravky s UV filtrem a noste pokrývku hlavy.

Péče na míru

Pro péči o barvené vlasy bychom si měli vybírat speciální kosmetické přípravky, které byly pro tento účel vyvinuté. Poškozený vlas je sušší, má pórovitou, nepravidelnou strukturu a je křehčí, což ho dělá náchylnějším vůči různým typům poškození. Poškození vlasů je nejlepší předcházet, protože silně poničené vlasy se napravují jen těžko.

„Pro namáhané, suché a porézní vlasy používejte kvalitní vlasovou kosmetiku nejlépe kadeřnických značek. Nemusíte za ni platit horentní sumy v salonech, lze ji pohodlně sehnat za dobrou cenu na internetu. Doporučuji kosmetiku s vitaminy, proteiny a keratinem, který má schopnost vlasové vlákno vyhlazovat a vyplňovat drobné trhlinky na povrchu,“ říká Renáta Gacká. „Přípravky pro vlasy se speciálními potřebami vlas důkladně a šetrní myjí a odstraňují zbytky nežádoucího pigmentu, který brání vyniknutí barvy vlasů, ať už je přírodní, či umělá,“ uzavírá Gacká.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také