Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Nevýhody práce na volné noze, které byste měla znát, než dáte výpověď
vložila 13.11.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Nevýhody práce na volné noze, které byste měla znát, než dáte výpověď

Ekonomika práce na volné noze vzkvétá a životní styl práce „sám na sebe“ může znít na první pohled jako veliké lákadlo. Ale pozor! Pokud si takzvaný „freelancing“ neboli práci na volné noze malujete jako dlouhé lenošení v pyžamu a odpolední schůzky s přáteli u kávy, jste na omylu.

Život na volné noze má i své nevýhody, které mohou nepříjemně překvapit i ty nejtalentovanější pracanty. Proto jsem pro vás sepsala čtyři temné stránky „freelancingu“, na které rozhodně musíte myslet, než se rozhodnete dát v práci výpověď.

1. Budete stále v kanceláři

Práce z domova je lákavou záležitostí. Představujete si, jak denně nebudete trávit čas otravným dojížděním do kanceláře, ale naopak budete mít dost času na to uvařit, vyprat a možná přeorganizovat šatník? Možná ano, ale pak na většinu pracovních emailů budete odpovídat v noci. Navíc pro mnoho lidí, kteří pracují z domova je extrémně obtížné „vypnout“ počítač a ukončit tak svůj pracovní den. Pokud totiž máte svou kancelář, ve svém bytě, jste v ní pořád a to pro mnohé lidi může být velice stresující. Proto je nutné stanovit si už na začátku jasné hranice a oddělit osobní život od toho pracovního. Jak? Stanovte si pevný pracovní plán a pracovní dobu, kdy vyřizujete vše potřebné a dobu, kdy se věnujete sobě a svým koníčkům. 

2. Nikdo jiný se nebude zabývat vašimi problémy

Pokud se zeptáte většiny lidí, byli by rádi, kdyby se každý den zodpovídali jen sami sobě. Prostě žádný vedoucí nebo ředitel, který by jim nakukoval přes rameno a takříkajíc dýchal na krk s termíny. Ale ti stejní nadřízení, kterým se v práci snažíte obloukem vyhnout, se zabývají mnoha zákulisními problémy, za které při práci z domova budete zodpovědní jen vy sami. Pokud se tak rozhodnete pro práci na volné noze stanete se účetní, prodejním týmem a nebo manažerem lidských zdrojů v jedné osobě. Zvlášť pro lidi pracující v tvůrčím sektoru se všechno vystavování faktur, sjednávání schůzek, vyjednávání smluv, rezervace letenek, placení daní a jiného papírování může zdát ubíjející. Navíc administrativa vám zabere mnoho času, které v práci v kanceláři normálně věnujete tvůrčí činnosti, která vás samozřejmě naplňuje mnohem více. Proto než dáte výpověď je důležité zvážit jestli se raději nedržet toho, co vás baví nebo je pro vás výhodnější převzít kontrolu a všechno zvládnout sami.

3. Váš příjem není zaručen

Když budete vypracovávat nabídky pro nové klienty, účastnit se tenderů nebo třeba čekat, až vám současní klienti zaplatí za práci, kterou jste již odvedli, může se stát, že váš bankovní zůstatek klesne znepokojivě nízko. Dokonce i něco tak zcela běžného jako je třeba prodloužený víkend mimo kancelář nebo obyčejné nachlazení, může znamenat, že budete muset být stále online. Vaši klienti jsou totiž vaším záchranným lanem a pocit, že musíte udělat maximum, aby jste si je udrželi, je mnohdy velice stresující. Chcete-li na plný úvazek na volné noze, je důležité brát v potaz, že možná nikdy nebudete mít každý měsíc stabilní výplatu. 

4. Často budete sami

Patříte-li mezi společenské lidi, bude to pro vás hodně obtížné. Může se totiž lehce stát, že kromě pár schůzek v týdnu, budete svou pracovní dobu trávit za počítačem sami v bytě. A televize, kterou si pravděpodobně zapnete kvůli atmosféře v pozadí, se rozhodně nepočítá. Mnoho freelancerů přiznává, že si na začátku práce na volné noze malovalo, jak se budou potkávat s přáteli na oběd nebo pracovat po kavárnách, kde se snadno seznámí. Realitou však je, že budete většinu času v izolaci, a proto je na začátku rozhodně důležité zeptat se sami sebe, jestli budete šťastní být doma sám 7 dní v týdnu. Pokud bude odpověď negativní, rozhodně stojí za to promluvit si se svým šéfem a zkusit domluvit třeba částečnou práci z domova místo úplné výpovědi.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také