Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Neocenitelné kariérní tipy od inspirativních žen, které vám pomohou pohnout se z místa
vložila 26.1.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Neocenitelné kariérní tipy od inspirativních žen, které vám pomohou pohnout se z místa

Jakákoliv kariéra v kreativním oboru je během na dlouhou trať a může s sebou nést mnoho překážet. Teorie je sice skvělá, ale praxi a vlastní zkušenost nic nenahradí. Proto jsme se tentokrát inspirovaly ženami, které ušly ve svém podnikání nebo v kariéře dlouhou cestu a dnes se můžeme poučit z jich úspěchů i neúspěchů. Jejich postřehy vám pomohou pokročit ve svém nápadu dále a dosáhnout svých nenaplněných obchodních i kariérních cílů.

1. Nikdo nenaplní vaše sny. Jen vy! 

„Můžete být úspěšní v čemkoliv se rozhodnete! Jen si musíte uvědomit, že váš úspěch souvisí jen s vaší vůlí chtít uspět. Přestaňte hledat výmluvy, proč to nejde a začněte „něco“ dělat. Cokoliv je lepší než sedět na gauči!“ Říká Katia Beauchamp, spoluzakladatelka společnosti Birchbox. 

Katia veří, že nejdůležitějším bodem pro vaši kariéru je uvědomit si, že vše závisí jen na vás. Na začátku to může být velice děsivé zjištění, protože v minulosti jsme byly zvyklé, že jsme hledali radu u rodičů, učitelů… Když pak následně dojde k prvním „zpětným otřesům“ (a věřte mi, že budou), je snadné jen pokrčit rameny a vzdát se. „Řešení problémů vás ale posune ve vašem startu dál. Pokud jste totiž odhodlány, nic vás nemůže zastavit,“ dodává Katia.

2. Naučte se překonávat své obavy

„Strach je součástí každého podnikání. Z vlastního života vím, že je důležité naučit se s ním žít a umět ho ovládnout. Nikdy úplně nezmizí, ale nikdy vás nesmí srazit na kolena,“ řeká Arianna Huffington, šéfredaktorka Huffington Post Media Group.

Každý, kdo se rozhodne podnikat, cítí strach. Vezměte si například, že třeba i ti nejslavnější herci a herečky hovoří o nervozitě před natáčením nebo než vyjdou na jeviště. Takže ať se jedná o důležitou prezentaci nebo pracovní pohovor, jediné, co musíte udělat je rozpoznat své obavy, postavit se jim a přetransformovat je do něčeho pozitivního. 

3. Nežádejte o souhlas

„Otázka není, kdo mi to dovolí, ale kdo mě zastaví,“ říká Ayn Rand, spisovatelka a filozofka.

Žijeme ve společnosti založené na pravidlech a kdykoliv uděláme něco nového, je přirozené, že chceme požádat o povolení. Zbavte se těchto myšlenek. Smiřte se s tím, že vaši nadřízení většinou milují zaběhnuté koleje a pokud něco funguje, proč to měnit. Pokud tedy přijdete například s novým barevným schématem webu nebo vymyslíte nový typ kola, pravděpodobně odpověď bude znít „ne“. Takže se neptejte: prostě to udělejte a … „Uvidíte, kam dopadnou karty,“ dodává Ayn.

4. Tvrdá práce je povinná

„Nikdy jsem nesnila o úspěchu. Pracovala jsem na něm,“ říkala Estée Lauder, majitelka světového kosmetického impéria. 

Reality show jako je X-Factor nebo Superstar v nás budí dojem, že úspěšní můžeme být prakticky přes noc. Ve skutečnosti kolik jmen těchto hvězdiček si vzpomenete za rok? Vezměte si z toho příklad a neočekávejte, že ve svém podnikání budete úspěšná hned na začátku a zisky vám jednoduše spadnou do klína. Desetiletí tvrdé práce jsou vždy nezbytnou součástí každého úspěchu.

5. Buďte důrazní

„Lidé dobře reagují na ty, kteří si jsou jisti tím, co chtějí, říká Anna Wintour, šéfredaktorka amerického časopisu Vogue

Na pracovním pohovoru není nic odrazujícího víc než někdo, kdo se zdá nejistý ve svých odpovědích. Nejsou totiž špatné odpovědi na otázky ohledně vaší kariéry, ale jen špatně zodpovězené. Vždy je lepší být sebevědomá (i když ne domýšlivá), než podceňovat sama sebe a své schopnosti. Držte se toho po celou dobu své kariéry a buďte si jistí, že vaše pozice půjde strmě nahoru. Pokud si však nebudete jisti sami sebou, pravděpodobně si nikdo nebude jistý vámi.

6. Musíte vědět, kam máte namířeno

„Práce na správné věci je rozhodně důležitější než tvrdá práce,“ říká Caterina Fake, spoluzakladatelka společnosti Flickr. 

Ačkoliv výše uvedená rada Anny Wintour zní, že je důležité držet se svých zbraní, neznamená to, že byste měli být extrémně dogmatičtí. Když víte, že konkrétní projekt nefunguje nebo konkrétní tým či klient pro vás není ten pravý, může být konec na tomto projektu tím nejlepším, co můžete pro svou kariéru udělat. Neexistuje žádné jasné pravidlo, kdy to udělat, budete muset věřit svému instinktu. Stačí být připraveni udělat rozhodnutí!

7. Buďte otevřeni změnám a učte se za pochodu

„Cesta k úspěchu je vždy v procesu výstavby,“ říká Lily Tomlin, herečka, komička, spisovatelka a producentka.

Tento citát Lily Tomlin odráží slavný výrok: „Život je to, co se stane, když jste zaneprázdnění vytvářením dalších plánů.“ Jinými slovy, bez ohledu na to, jaké detailní plány máte pro svůj život nebo kariéru, můžete si být téměř jistí, že vše nepůjde tak, jak si to vysníte. Důležité je, že když se něco pokazí, místo pocitu sklíčenosti se dostaví nadšení najít řešení problému. Koneckonců, vždyť jinak by byl ten život nuda, ne?

8. Postupně si budujte sebevědomí

„Důvěry je dosaženo díky ochotě neustále se dostávat do zranitelných situací. Úspěch nebo neúspěch s tím nemá nic společného,“ říká Debbie Millman, grafická designérka a zakladatelka Design Matters

Neexistuje žádný „kouzelný“ způsob, jak získat sebevědomí. To přichází pouze jako výsledek tvrdé práce a mnoha zkoušek. Hrajte na jistotu - vyhýbejte se obtížným rozhodnutím a náročným projektům - ale nikdy se nepohnete z místa. Přestože se vám věci mohou jevit jako komplikované, jakmile je vyřešíte, dostaví se nejen úspěch, ale hlavně zasloužený pocit sebevědomí. 

9. Dělat chyby je způsob, jak růst

„Faktem je, že dělat chyby vám pomůže v podnikání růst. Abyste byla dobrá, musíte zkrátka čas od času něco pokazit,“ říká grafická designérka a partnerka značka Pentagram, Paula Scher

Nebylo by lákavé projít celým svým životem a hlavně svou kariérou bez chyb a drobných žaškobrtnutí? Zní to dobře, ale jak říká Paula, pokud by se to tak stalo, nikdy byste se nedostaly tam, kde jste dnes. Když pak uděláte chybu, netrestejte se za ní. Poučte se z ní! Protože právě to odděluje kariérní úspěchy od kariérních neúspěchů.

10. Úspěch definujete vy, ne „oni“

„Úspěch není o tom, jak váš život vypadá v porovnání s ostatními. Jde hlavně o to, co je úspěchem pro vás!“ říká bývalá první dáma Spojených států, Michelle Obama. 

Když jsme byly mladší, měly jsme konkrétní představu o tom, jak vypadá úspěch a většinou vše záviselo na vašich nadřízených, kteří vám ho jasně definovali. Jakmile však zestárneme, uvědomíme si, že mít vysoce vydělávající zaměstnání, drahé auto a velký dům, není to, co úspěch definují. Možná největším životním úspěchem je dělat to, co vás naplňuje a přináší vám potěšení. 

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také