Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Nenechte se zlomit špatným dnem v práci
vložila 23.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Nenechte se zlomit špatným dnem v práci

Známe to všichni – jen dorazíme do práce, všechno, co se může pokazit, se pokazí. Jedna špatná zpráva střídá druhou, nic se nedaří, nikdo pořádně nespolupracuje… A vy jste uprostřed toho všeho a máte pocit, že buď utečete, nebo vám praskne hlava.

Jak zvládnout i ten nejhorší den v práci a nenechat se jím úplně zlomit?

Pauza a přepnout

Je velmi těžké nenechat si pokazit den, zvláště když se vám nevedlo už na jeho začátku. Jenže taková pokažená nálada nás pak ovlivňuje víc, než si myslíme. S přesvědčením, že se nám prostě nic nevede, přistupujeme k daným úkolům jinak, než kdybychom měli od rána na všechno štěstí. Pohled „že se to stejně všechno zase pokazí“ nás sám o sobě předurčuje k neúspěchu a nedovoluje nám vidět věci z různých stran. Co to znamená v praxi? Zkrátka a dobře je vaše hlava už předem nastavená na neúspěch a tím si ho „přivolá“. Co s tím?

Vlastní hlava je vždycky největším nepřítelem a je velmi těžké ji přenastavit. Ale to neznamená, že to nestojí za pokus. Pokud tedy máte možnost, dejte si od práce chviličku pauzu – i kdyby to mělo být 5 nebo 10 minut. A odveďte myšlenky úplně jiným směrem. Kam?

Smích a něco dobrého

Vyplatí se (pokud to jde) odejít od pracovního stolu a vyčistit si hlavu. Zajděte třeba do kuchyňky a udělejte si kávu nebo čaj, nějakou chvilku tu pobuďte. Když ve svých zásobách najdete i něco dobrého, je to „bod navíc“. Skvěle se pro takové příležitosti hodí třeba oříšky, které dodají energii a také umí zlepšit náladu. Nebo jablko, které navíc skvěle křupe. Ovšem pokud máte opravdu špatný den a toužíte po uklidnění, můžete si i zahřešit. Takže si nevyčítejte, pokud si dáte pár kostiček své oblíbené čokolády (ale nic se samozřejmě nemá přehánět). Každý má nějakou pochoutku, která ho uklidňuje a po které se cítí líp. Klidně toho v krizi využijte.

Skvěle funguje i odvést myšlenky něčím zábavným. Máte-li na pracovišti „spřízněnou duši“, svěřte se jí, nechte se rozptýlit a společně se snažte situaci zasmát (ostatně i společné zanadávání vám uleví – i když to není zrovna pozitivní). Když už jsme zmínili smích, docela jednoduchým, ale účinným způsobem, jak se rozptýlit, jsou zábavná videa. Zasmějete se spíš u pohrom způsobených dětmi? Nebo zvířátky? U sportovních karambolů? Moderátorských přeřeků a omylů? Zkrátka a dobře – cokoli, co vám vyvolá úsměv na tváři a zlepší vám náladu, se počítá. S úsměvem se vám ke stolu bude vracet o něco lépe.

Jedeme dál

V ideálním světě bychom měli možnost špatný pracovní den přerušit a odejít domů, abychom se pak další ráno vrátili s vyčištěnou hlavou. Ale nežijeme v ideálním světě (a navíc utíkat kvůli každé těžkosti také není řešení). Proto se snažte pokračovat, jen s optimističtějším pohledem na svět. Nebojujte s věcmi, které nezměníte (rozhodnutí šéfa, ať je z vašeho pohledu jakkoli nelogické, těžko zvrátíte), nenechte si jimi kazit náladu víc, než je zdrávo. Zkuste se zpočátku soustředit na jednodušší problémy, které nevyžadují takové soustředění a hlavně o kterých víte, že je úspěšně vyřešíte – a tím si zlepšíte náladu a zvednete sebevědomí pro řešení složitějších věcí.

A hlavně – pamatujte, že zítra už bude tento špatný den jen minulostí!

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také