Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Nápoj, který překvapivě působí proti stresu a depresím
vložila 10.2.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Nápoj, který překvapivě působí proti stresu a depresím

Že na hluboké lítosti a žal platí jenom antidepresiva předepsaná lékařem? Tak to je veliký omyl. Podle všeho ke zmírnění splínů a úzkostí stačí pít čaj! Který je ten ideální?

Podle Světové zdravotnické organizace celosvětově roste počet lidí s depresivní poruchou, přičemž osob starších 60 let je asi 7 procent. V souladu s tím probíhá výzkum s cílem zjistit možné příčiny splínů, mezi něž patří genetická predispozice, socioekonomický status, vztahy s rodinou, životními partnery a komunitou.

Důvodů, proč se člověk cítí „pod psa“, pochopitelně existuje několik, ale je dobré vědět, že vědci ze Singapurské národní univerzity (NUS) a Fudan University v Šanghaji nalezli statisticky významnou souvislost mezi pravidelným pitím čaje a nižšími hladinami deprese u seniorů. Jejich nálezy se pak objevily v časopise BMC Geriatrics.

Jednoduchý a efektivní nápad

Čaj je oblíbeným nápojem napříč generacemi. Nyní se ukazuje, že může mít vlastnosti, které pomáhají mozkovým oblastem udržovat zdravé kognitivní funkce. To vyplynulo ze sledování 13 000 dospělých ve věku nad 60 let, jenž se zúčastnili čínského longitudinálního průzkumu dlouhověkosti. Všichni pak každý den vypili aspoň jeden šálek čaje.

Naše studie nabízí první důkaz o pozitivním přínosu pití tohoto nápoje, který pozitivně ovlivňuje strukturu mozku a zároveň na ni ve vyšším věku působí ochranitelsky,“ nechali se výzkumníci slyšet s tím, že L-theanin,  katechin a kofein v čaji zlepšují náladu, povzbuzují kognitivní schopnosti a kardiovaskulární zdraví, a zdá se, že snižují faktory depresí. Pravidelné pití čajem přitom nejsilněji ovlivňuje muže ve věku 65 až 79 let. A jaký druh je ten nejlepší?

Za jak dlouho čekat úlevu?

L-theanin se nejčastěji vyskytuje uvnitř černých, zelených a bílých čajových listů. Tato unikátní látka redukující úzkost a navozující soustředěnost. Má podstatný vliv na uvolňování a redukci neurotransmiterů, jako jsou dopamin a serotonin, což vede ke zlepšení paměti a schopnosti učit se. Vhodný je tedy kupříkladu matcha čaj s jeho obsahem. Pomáhá při zesilování alfa vln v mozku. (Alfa vlny podporují relaxaci a vyvolávají hluboký pocit duševní svěžesti a čilejšího rozpoložení, podobně jako to navozují relaxační a meditační techniky.) Výsledný pocit „úlevy od stresu“ se dostaví během 30 minut po dávce L-theaninu (šálku čaje) a trvá po dobu 8-10 hodin.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také