Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Na co si dát pozor, když vás čeká online pohovor
vložila 23.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Na co si dát pozor, když vás čeká online pohovor

Zatímco ještě před pár měsíci byly pracovní pohovory zprostředkované online kamerou spíše ojedinělé, dnes jsou prakticky nezbytností. Čeká tahle zkušenost v nejbližších dnech i vás? Pak vám přinášíme několik tipů, které zvýší vaše šance na úspěch.

Připojení a technika

Je jasné, že online pohovor vyžaduje technické zázemí. Především internetové připojení, které jen tak nespadne, fungující kameru a mikrofon na zařízení, na němž bude pohovor probíhat. Ideální je počítač, nicméně využít můžete i chytrý mobilní telefon (jeho použití ale není tak pohodlné, zvláště když se povídání s HR specialistou protáhne – abyste nemuseli mobil celou dobu držet v ruce, zkuste na něj najít nějaký stojánek).

Pokud je nemáte, nainstalujte si aplikaci či program, jehož prostřednictvím bude pohovor probíhat (na to se vždy zeptejte předem). A ideálně někoho požádejte, zda by s vámi použití vyzkoušel. Vždy je lepší řešit technické problémy s kamarádem či někým z rodiny než s potenciálním zaměstnavatelem. Tak ostatně prověříte i funkčnost kamery a mikrofonu.

Prostředí a oblečení

Kromě technické připravenosti je důležité zaměřit se také na prostředí, kde bude pohovor probíhat. Ačkoli je jasné, že domácnost těžko přetvoříte na kancelář nebo zasedačku, kde by klasický pohovor probíhal za normální situace, nicméně ležet během rozhovoru s HR specialistou v posteli není ideální – rozhodně to nepůsobí profesionálně. Vyberte tedy vhodné místo, kde nebude působit nic rušivě. A zkontrolujte, kolik prostoru zabírá vaše kamera, tedy co váš budoucí potenciální zaměstnavatel uvidí. Tato místa by měla být dokonale uklizena (špinavé oblečení přehozené přes židli nebo neumyté nádobí poskládané v hromadách okolo dřezu vám příliš bodů navíc nepřidají).

Zaměřte se také na oblečení – stále platí, že pohovor je celkem formální záležitost, dokonce i když jste doma. Takže pokud byste oblékli košili či sáčko na setkání naživo, oblékněte si je i před kameru (i když oblek s kravatou či kostýmek apod. většinou nutný není). Záleží samozřejmě na firemní kultuře společnosti, u které se o místo ucházíte. Mimochodem, oblékněte se opravdu od hlavy k patě. Spoléhat na to, že budete celou dobu sedět, a tudíž nepotřebujete sukni nebo kalhoty, se vám může vymstít…

Klid a výhody

I když budete mít naklizeno, budete připravení a pěkně oblečení, pokud vám bude do pohovoru skákat kočka nebo neustále vstupovat děti, není to ideální. Snažte se tedy zajistit si pro čas vyhrazený pohovoru zajistit co největší klid. Váš potenciální zaměstnavatel jistě pochopí, pokud se občas ozve dětský smích, zvláště když jsou zavřené školy. Ale neustálé vyrušování dobrý dojem neudělá.

Výhodou online pohovoru není jen fakt, že nemusíte nikam jezdit (a nehrozí tak, že například přijdete pozdě kvůli dopravní zácpě), ale také skutečnost, že můžete mít k ruce (respektive na monitoru počítače) poznámky s „taháky“ či otázkami, na které se chcete zeptat, ale tváří v tvář byste mohli zapomenout. Pro mnohé lidi je domácí prostředí také zárukou, že budou více ve své kůži a nebudou tolik nervózní. I to můžete při pohovoru zúročit!

Foto: Shutterstcok

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také