Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Mozek potřebuje trénink, pomůže i čtení knih
vložila 11.1.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Mozek potřebuje trénink, pomůže i čtení knih

Ačkoli máme díky moderním technologiím prakticky nadosah jakoukoli zábavu, stejně spousta z nás stále nejraději sáhne po staré dobré knize. A podle vědců tak děláme dobře! Nejenže je to úžasný relax, ale navíc dokáže čtení pomoci i našemu mozku!

Proč bychom podle odborníků měli číst co nejčastěji?

Více stránek, více znalostí

Knihy jsou zásobárnou moudrosti. Nebojte, nemusíte hned sahat po nějakých odborných publikacích nebo složitých filosofických dílech, abyste rozšířili své vědění. Čtení samo o sobě totiž zvyšuje slovní zásobu, pomáhá porozumět textu, prohlubuje kreativitu a dává velký prostor fantazii. Řada vědců je přesvědčena, že především čtení dětem již od raného věku pozitivně ovlivňuje jejich inteligenci.

Trénink pro mozek

A když už jsme u inteligence – čtení pozitivně ovlivňuje i přímo náš mozek. V podstatě se totiž jedná o trénink, který potřebuje, aby zůstal ve formě (podobně jako když cvičíme, abychom měli fyzičku). Všichni víme, že s přibývajícím věkem se některé mozkové funkce – především paměť – oslabují. Ovšem podle studie uveřejněné v odborném časopise Neurology může právě čtení toto oslabování zpomalit, a to až o třetinu! Některé další výzkumy pak pravidelné čtení dokonce spojují s nižším rizikem Alzheimerovy choroby.

Dokonalý odpočinek

Máte za sebou náročný den a vaše tělo i mysl prakticky vibruje stresem? Zapomeňte na televizi nebo sociální sítě v mobilním telefonu a raději večer sáhněte do knihovny pro svou oblíbenou knihu. Nezáleží na tom, zda se ponoříte do napínavé detektivky, romantického příběhu nebo třeba životopisu zajímavé osobnosti. Po stresu nebude po pár stránkách ani památky. Výzkum provedený na Sussex University dokonce tvrdí, že čtení sníží stres až o 68 procent.

Náhrada prášků na spaní

Máte problémy s usínáním? Možná je na vině fakt, že v posteli před spaním ještě projíždíte maily nebo zjišťujete, co se událo na sociálních sítích, prostřednictvím svého mobilního telefonu. A to je chyba. Nejenže se nad některými příspěvky poměrně snadno rozčílíte, čímž spánek spolehlivě oddálíte, ale navíc modré světlo, které displeje vyzařují, narušuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, který naše tělo k usínání potřebuje. To naopak stránky knih váš mozek i tělo pěkně ukolíbají, abyste se snáze a rychleji propadli ro říše snů.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také