Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Kvalitu svého spánku zvýšíte i správnými pokojovými rostlinami
vložila 8.2.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Kvalitu svého spánku zvýšíte i správnými pokojovými rostlinami

Ložnice je svatyní klidu, jakousi relaxační zónou, která je svědkem nočních snů, plánů i milování. Jejím primárním účelem je však poskytování prostředí pro klidný spánek. Ten váš není moc kvalitní? Dejte si do ložnice květiny!

Není nic horšího než sebou celou noc házet a ráno se probudit úplně bez energie. Tyhle noci si vybírají daň v podobě snížené produktivity, špatné nálady a únavy. Jedním ze způsobů, jak jim předejít, je poohlédnout se po rostlině, která do prostor vnese vitalitu a život – a navíc čistí vzduch a podporuje zdravý spánek. Po které byste měli sáhnout?

Jasmín

Tato exotická rostlina má jemný, uklidňující účinek na tělo i mysl. Podle některých studií snižuje úzkost a podporuje snění. Navíc krásně vypadá. Opojné růžové a slonovinové květy jasmínu působí přímo kouzelně.

Levandule

Kdo nemiluje vůni levandule? Dobrou zprávou je, že se jedná o pravděpodobně nejznámější ze všech rostlin. Působí proti depresi, prokazatelně zpomaluje srdeční frekvenci, snižuje krevní tlak a úroveň stresu, čím také přispívá ke klidnému spánku.

I když na trhu existuje řada produktů s levandulovou vůní, které vám pomohou cítit se ve své ložnici dobře, hledejte nejpřirozenější a nákladově nejefektivnější variantu - krásné rostliny levandule umístěné na nočním stolku.

Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk bývá jednou z nejvíce doporučovaných rostlin pro zlepšení kvality ovzduší. Je nenáročná a snadno ošetřitelná. Na této rostlině je skvělé, že v noci vydává kyslík a současně přijímá oxid uhličitý - něco, co při dýchání přirozeně produkujeme. To vše vede k čistší kvalitě vzduchu a lepšímu nočnímu spánku. Tchýnin jazyk také filtruje některé běžné toxiny v domácnosti, jmenovitě formaldehyd a benzen.

Aloe vera

Co by byl domov bez sukulentu aloe vera? Jako jeho předchozí „kolega“ v noci eliminuje kyslík a zlepšuje ovzduší, což přispívá ke klidnějšímu spánku. Je to také jedna z nejjednodušších rostlin na pěstování a údržbu.  Nevyžaduje časté zalévání, snadno se rozmnožuje a potřebuje hodně přímého slunečního světla. Gel z listů se dá použít k lokální léčbě drobných řezů a popálenin, při kousnutí hmyzem, suché pokožce a mnoha dalším záležitostem! A co dalšího je k dispozici?

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je léčivá rostlina z čeledi zimolezovitých. Vdechování jeho vůně urychluje nástup spánku a zajišťuje jeho kvalitu. Kozlík příznivě působí na psychiku, protože má relaxační a zklidňující účinky. Dáte mu přednost?

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také