Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Koření pro ničím nerušený posilující spánek
vložila 4.1.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Koření pro ničím nerušený posilující spánek

Muškátový oříšek coby populární koření se používá již tisíce let. Má narkotické účinky, které s psychikou dělají divy. Jak to má s působením proti depresi, spánkem a dávkováním? Jeho síla je mocná!

Muškátový oříšek není nic jiného, než vysušené semeno plodu pocházejícího z ozdobného stromu muškátovníku pravého. Je nabité vitaminy a minerály, má protizánětlivé, antibakteriální, antimikrobiální a psychoaktivní vlastnosti. V lidovém léčitelství pomáhá při krocení cholesterolu, vysokého krevního tlaku, dále pak při úzkosti a stresu.

Nepočítejte ovečky, kořeňte!

Konkrétně v případě špatného duševního stavu studie na potkanech prokázaly, že muškátový oříšek skutečně působí jako antidepresivum a potenciálně pomáhá snižovat příznaky deprese posilováním serotoninu. Je však důležité si uvědomit, že uvedené koření nenahrazuje lékařské ošetření. To však nic nemění na tom, že tady už to začíná být poměrně dost zajímavé. Když tedy muškátový oříšek přispívá k psychické pohodě, může ovlivnit i spací návyky? No že váháte!

Konzumace tohoto oblíbeného koření mírní stres, jak již bylo řečeno, ale jeho působení sahá ještě dál. Významné sloučeniny v něm obsažené, konkrétně myristicin a elemicin, působí jako mírné sedativum. Jistá studie dokonce prokázala, že samotné koření, nebo produkty, které muškátový oříšek obsahují, pozitivně ovlivňuje nejen náladu, ale nespavost!

Recept na klidnou noc

Ač se to nezdá, „nenápadné“ koření je v podstatě mozkové tonikum, které eliminuje psychickou únavu a stres a zvyšuje duševní aktivitu. Muškátový oříšek má navíc schopnost podporovat v mozku produkci nejen serotoninu, ale i dopaminu. Je přitom známé, že nedostatek serotoninu způsobený změnami v metabolismu může být spouštěčem některých psychických poruch, například maniodepresivní psychózy. Nízká hladina dopaminu se zase projevuje zvýšenou chutí na cukr a kávu, únavou, průjmem, špatnou náladou, sníženým libidem či leností.

Pro a proti. Buďte ve střehu!

U muškátového oříšku je však nutná opatrnost při dávkování. Denní množství by nemělo překročit půl čajové lžičky. Při vysokých dávkách totiž působí jako droga. Dlouhodobě podávané dávky nad 15 gramů denně způsobují halucinace, akutní nevolnosti a závratě, vedou ke kómatu a následné smrti. Dětem se tak radši vůbec nepodává.

Při rozumné konzumaci však kromě výše uvedených výhod slouží jako prostředek při léčbě cukrovky, mírní bolesti a zánět, upravuje trávení, zlepšuje zubní zdraví nebo bojuje proti akné. Vykazuje totiž silné antibakteriální a protiplísňové účinky.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také