Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Koření, které vás na podzim zahřeje a ještě podpoří vaši namáhanou imunitu
vložila 24.11.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Koření, které vás na podzim zahřeje a ještě podpoří vaši namáhanou imunitu

Jak se ochladí počasí, nejenže hledáme všemožné způsoby, jak prohřát promrzlé kosti, ale také musíme bojovat s útoky všemožných virů. Naštěstí nám příroda nabízí silné spojence, kteří nám nejen pomohou zvládnout nástrahy podzimu, ale ještě ke všemu úžasně voní (a chutnají).

Ano, mluvíme o koření. Které druhy vpustit na svůj stůl?

Skořice

Tohle úžasné a univerzální koření (hodí se jak do sladkých, tak do slaných pokrmů) je s podzimem spojené jako málokteré. Jen si vzpomeňte, v kolika receptech na cukroví, jež v předvánočním shonu pečeme, ho najdete! A podle všeho byste si měli skořici dopřávat co nejčastěji. Má totiž protizánětlivé účinky (skvělý bojovník proti virům) a navíc dokáže regulovat hladinu cukru v krvi, takže brání pocitům vlčího hladu (což se v podzimním hodování rozhodně hodí).

Zázvor

Ostatně skořice není v protizánětlivém působení v našem organismu sama. Zázvor je přímo úžasný pomocník, když máte chřipku nebo nastydnete (připravte si z něho čaj s citronem a trochou medu). A kromě toho podporuje krevní oběh a také zažívání. Ostatně je doporučován, když trpíte žaludeční nevolností. To si pak klidně pochutnejte třeba na zázvorové sušence. Dokonce i těhotné ženy si jako prevenci nevolností mohou zkusit dopřát zázvorový bonbon apod.

Hřebíček

Také ten se vám bude hodit v boji proti nejrůznějším zánětlivým procesům v těle. Navíc jeho vůně spolehlivě pomáhá od stresu (což se před Vánoci hodí). Odvar z něho je skvělý proti bolestem, ostatně v lidovém léčitelství se hřebíček doporučuje především při bolestech zubů nebo jiných obtížích v ústní dutině (stačí jej svařit ve vodě a tou pak ústa vyplachovat). Nebojte se jej přidávat do slaných i sladkých pokrmů, jen pozor, abyste to nepřehnali – když je ho moc, jeho chuť spolehlivě přehluší všechny ostatní.

Chilli

Ostrá jídla s chilli vás zaručeně prohřejí i v těch nejmrazivějších dnech. A navíc má toto koření silné protizánětlivé účinky. Podporuje zažívání a metabolismus (není divu, že je často součástí doplňků stravy, jež mají podporovat hubnutí) a působí blahodárně i na imunitní systém. Opatrní by s ním ale měli být lidé s citlivějším zažíváním, kterým by větší dávka chilli mohla způsobit střevní nebo žaludeční obtíže.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také