Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Koníček, který vám zaručí tu nejlepší relaxaci a uleví od starostí
vložila 24.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Koníček, který vám zaručí tu nejlepší relaxaci a uleví od starostí

Pandemie koronaviru způsobila, že je rok 2020 opravdu těžkým - pro všechny. Zvyšující se nezaměstnanost a strach ze ztráty milovaného člověka v důsledku viru přinesly lidstvu zoufalství. Frustrace, smutek, deprese i strach ovlivňují psychické i fyzické zdraví lidí den co den. Chce to nějaký relaxační ventil! Který koníček přináší úlevu?

Je to jeden z největších problémů současnosti. Všudypřítomný stres se většinou projevuje bušením srdce, svalovým napětím, nechutenství nebo naopak přejídáním, svíravými bolestmi břicha, nespavostí, podrážděností či nesoustředěností. Z dlouhodobého hlediska to není vůbec nic pozitivního.

Co všechno hrozí?

Chronický stres zvyšuje srdeční tepovou frekvenci i krevní tlak, takže u těch, kdo se s vypětím a úzkostí potýkají delší dobu, hrozí riziko vysokého krevního tlaku a dalších srdečních onemocnění. A co řešení a prevence? Stres se musí pravidelně ventilovat!

Podle dostupných zjištění zabírají meditace, cvičení jógy nebo tai-či. To však není to jediné, čím se dá psychická zátěž krotit. Co by tedy člověk měl udělat, aby se uvolnil a zbavil veškerého napětí? Nový výzkum identifikoval nejvíce relaxační koníček, který jistě pomůže i vám.

Žádné malování!

Mozek neumí rozeznat, zda jde člověku o život, nebo jestli se ocitl ve stresové situaci. Proto při psychickém vypětí spouští reakci „bojuj nebo uteč”, za což může uvolňování hormonů adrenalinu a kortizolu. Hluboká relaxace však může pomoci přesunout tělo z bojového režimu do toho odpočinkového.

Mnohdy stačí číst si knížku, zaposlouchat se do hudby během voňavé koupele, poprosit partnera o masáž – a úleva se dostaví. Vědci se však pokusili najít i maximálně účinnou činnost, která obvykle sníží hladinu stresu a srdeční frekvenci. A to se jim díky sledování 2 379 lidí povedlo.

Jehlice do ruky, vážení

Dobrovolníci, kteří několik dní nosili fitness pásku měřící jejich srdeční frekvenci, byli požádáni, aby uvedli, co je přivádí do pohody. Odpovědi se často opakovaly, přičemž mezi ty nejčastější patřily koníčky typu sport, turistika a vaření. Bylo však zjištěno, že účastníci, kteří pletli, měli oproti ostatním srdeční frekvenci v průměru o téměř 19 procent nižší!

Pletení se tedy jeví jako velmi účinná metoda odpočinku. Výzkumníci však apelují, že hodně záleží i na osobních volbách. Cítíte-li se dobře při hraní online her, rybaření nebo třeba úklidu, funguje to taky. Ostatně, „něco“ je vždycky lepší než „nic“. Ale plést si zkuste, třeba i vy přijdete na to, že jste při něm v relaxačním módu.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také