Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jakými komplimenty svoje kolegy příliš nepotěšíte?
vložila 10.11.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jakými komplimenty svoje kolegy příliš nepotěšíte?

Občas se stane, že chceme někomu složit poklonu, ale ve výsledku se stane přesný opak. Ať už jde o komplimenty týkající se práce nebo vzhledu, na tyto si dejte raději pozor.

Jé, ty jsi dneska přišla včas!

Snad na každém pracovišti se najde člověk, který – ať dělá, co dělá – prostě nedokáže přijít včas. Je to rozhodně zlozvyk, který dokáže v řadě situací nejen šéfy, ale i kolegy pořádně vytočit (často oprávněně). Ovšem poukazovat na něj před všemi není právě šťastné. A uděláte to bohužel i tak, když onoho opozdilce pochválíte, že zrovna přišel včas. Jinými slovy mu totiž říkáte, že stejně všichni vědí, jak pořád chodí pozdě.

S těmi ostříhanými vlasy vypadáš mladě!

Pochválit kolegyni nový účes je skvělé. Ovšem raději trochu šikovněji. V překladu tento kompliment znamená, že vaše spolupracovnice dosud vypadala „nemladě“ a konečně se to změnilo. Lepší je jednoduše říct, že vypadá skvěle.

Na to, že jsi žena, řídíš skvěle!

Takováto poznámka občas ujede především mužským kolegům, třeba při služební cestě, během níž žena řídí. Ovšem tento „kompliment“ vychází z naprosto překonaného a hloupého stereotypu, že muži jsou lepší řidiči. Zkrátka a dobře – tohle není lichotka, ale hloupost.

Skvělá práce na to, že jsi to dělal sám!

Chcete kolegovi složit poklonu, jak dobře se popral s náročným projektem bez pomoci ostatních. Ale ve skutečnosti spíše říkáte, že je s podivem, že to bez oné pomoci zvládl… A že kdyby na to nebyl sám, možná by byl výsledek ještě lepší. A to není zrovna kompliment, který by chtěl někdo slyšet.

S tím make-upem vypadáš skvěle, skoro jsem tě nepoznala!

Kolegyně se upravila kvůli důležité poradě. A ano, sluší jí to. Ale v podstatě jí říkat, že bez nalíčení zas tak dobře nevypadá a že je díky němu k nepoznání, není právě taktní. Občas stačí, když se člověk omezí na jednoduchý kompliment typu „sluší ti to“.

Autorka: Šárka Mikulová

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také