Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Kolik hrnků kávy u vás spolehlivě vyvolá migrénu
vložila 17.9.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Kolik hrnků kávy u vás spolehlivě vyvolá migrénu

Kofein a migréna? Skoro jako bratři! S přísunem oblíbené kávičky a dalších povzbuzovadel s obsahem kofeinu tak buďte opatrní. Kolik šálků už je přes čáru?

Migréna se popisuje jako chronické onemocnění charakteristické opakovanými středně těžkými až silnými bolestmi hlavy často doprovázenými řadou příznaků souvisejících s autonomní nervovou soustavou. Vědci přitom varují, že za tímto stavem stojí i příjem kofeinu. Odhadnete, jaké množství šálků se považuje za bezpečnou normu a kdy už si vyloženě koledujete?

Denní hříchy s večerním dopadem

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou poruchy bolesti hlavy jedny z nejčastějších onemocnění nervového systému. Postižení, kteří jimi trpí, považují za spouštěče počasí, nedostatek spánku, stres, hormony, drogy, cvičení nebo špatnou stravu. Vědci z americké Harvardovy univerzity, kteří studují spotřebu kofeinu, přitom odhadují, že vypití tří nebo více kofeinových nápojů zvyšuje pravděpodobnost, že se v ten stejný den migréna objeví.

Přišli na to pozorováním 98 dobrovolníků, jež kromě zdravotních testů podstoupili i vyplňování elektronických deníků. Po dobu šesti týdnů každé ráno a večer zaznamenávali své návyky, včetně cvičení, konzumace kofeinu a alkoholu, stresu, kvality spánku a bolesti hlavy. Z těchto dat pak vědci vyhodnotili, že již pouhé tři šálky kofeinových nápojů v tomto směru nedělají dobrotu, přičemž v ohrožení jsou hlavně ženy.

Faktory, které situaci komplikují

K dnešnímu dni existuje jen málo prospektivních studií o bezprostředním riziku migrénových bolestí hlavy s denními změnami v příjmu kofeinových nápojů,“ říká Suzanne M. Bertisch, odborná asistentka medicíny z Harvardovy lékařské fakulty s tím, že v této studii se jednoznačně prokázalo, že vysoká úroveň příjmu kofeinového nápoje může být příčinou toho, že se i vám hlava může skoro až rozskočit.

Je však třeba provést další výzkum, aby bylo možné prozkoumat potenciální účinek kofeinu a nástup příznaků v následujících hodinách po konzumaci nápojů. Roli totiž může sehrát i souhra spánku, příjem kofeinu a pociťované úzkosti,“ uzavírají autoři ve své práci, která se objevila v odborném lékařském časopise American Journal of Medicine.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také