Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Kde najít čas na čtení, i když máte nabitý program
vložila 8.9.2019
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Kde najít čas na čtení, i když máte nabitý program

Také jste si začátkem léta plánovali, že budete více číst, ale nakonec z toho kvůli práci, dovolené, starosti o domácnost či času strávenému na internetu a sociálních sítích jednoduše sešlo? Knihy do našeho života přináší unikátní rozměr, který dokáže vytvořit jen jejich čtení, a tak udržet si motivaci více číst i do blížících se podzimních dní, rozhodně stojí za to. Poradíme vám, jak na to.

Nikde není napsáno, že knihy, které jste dostali jako dárek nebo je celý svět považuje za bestsellery či nejlepší romány 19. století, si musíte nutně přečíst! Do čtení knih, které vás neoslovily, se jednoduše nenechte nutit a raději sáhněte po něčem, co vás doopravdy baví.

Co na tom, že typ literatury, v jejíž společnosti se cítíte dobře vy, ostatní považují za nudnou, moc jednoduchou či brakovou. Každý by si měl číst, co ho baví a je v podstatě jedno, jestli to jsou detektivky, romány nebo třeba ekonomické studie.

Vždy a všude s knihou v ruce

Všimli jste si někdy, kolik volných chvilek za den máte a jen tak je někde prosedíte či promarníte čekáním na někoho nebo na něco? Někdy tyto „volné“ momenty, při nichž můžeme rychle načerpat energii, nejsou na škodu, jindy jsou ale zbytečně prázdné a nějak by se daly zužitkovat.

Pokud s sebou budete mít vždy alespoň útlou knížku, pak tyto prázdné momenty na cestě do práce, při čekání u lékaře či na děti během kroužku, už nikdy nebudou promarněným časem.

Dejte šanci čtečce

Nechce se vám knihy kvůli objemu, váze či obavě o jejich poškození nosit neustále při sobě? Pak je pro vás ideální pořídit si čtečku, do které stáhnete tolik knih, kolik si jen dokážete představit.

Stejně tak pokud byste si rádi četli před spaním v posteli, ale jste příliš unavení, dejte šanci audioknihám. Ty vám mohou navíc dělat skvělého společníka při sportu, úklidu nebo v autě po cestě do práce. I přesto, že ty „opravdové“ papírové knihy nic nenahradí, někdy není na škodu mít v záloze e-knihu ve čtečce či audioknihu v mobilu (jen tak pro jistotu).

Čas se najde vždycky

Čas, který bychom mohli věnovat čtení, většinou vyplní práce a nespočet dalších aktivit, které musíme za den stihnout. A ruku na srdce – kolik času vám denně zabere projíždění internetu, sociálních sítí či chatování s přáteli, i když je to vždycky jen „minutka“?

Pokud každý den z nabitého programu vypustíte jednu či dvě nejméně důležité aktivity, hned naskočí pár volných minut na čtení. A nemusíte hned hledat volnou celou hodinu – na začátek postačí třeba jen 10–15 minut.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také