Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Káva vám dodá nejen energii, ale prosívá i játrům nebo srdci
vložila 21.1.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Káva vám dodá nejen energii, ale prosívá i játrům nebo srdci

Káva patří k nejoblíbenějším nápojům ve světě a mnozí z nás si bez ní vůbec nedovedou představit den. A i když ještě poměrně nedávno byla z hlediska lidského zdraví chápána spíše jako „záporák“, dnes se ukazuje, že našemu tělu naopak prospívá.

Proč byste si šálek (nebo dva nebo tři…) neměli každý den odpírat?

Zdravější játra

Játra mají v našem těle nezastupitelnou úlohu, a proto bychom se o ně měli náležitě starat. Jenže ruku na srdce – náš životní styl nebývá často právě příkladný a játra tiše trpí. Naštěstí mají také velkou schopnost regenerace, takže spoustě závažných chorob můžeme předcházet a následky nezdravé životosprávy napravit. A káva je nám v tom skvělý spojenec. Pravidelná konzumace (samozřejmě v doporučeném množství) tohoto nápoje játrům velmi prospívá!

Mozek v kondici

Většina z nás sáhne po kávě v případech, kdy potřebuje povzbudit mozek a zahnat únavu. Díky kofeinu se tak opravdu na nějakou dobu stane, to je známá věc. Nicméně dva až tři šálky denně mají na mozek obecně dobrý vliv. Zvláště pokud se potřebujete pořádně soustředit nebo být kreativní.

Vzpruha pro srdce

Ještě před pár lety se v podstatě při každém srdečním onemocnění dostala káva na seznam zakázaných dobrot, k nimž se kardiak nebo člověk s vyšším krevním tlakem nesměl ani přiblížit. Jistě, při některých chorobách se káva nedoporučuje, ale rozhodně to neplatí pro všechny (pokud si nejste jistí, zeptejte se svého lékaře). A co víc, u zdravého člověka dokonce káva zdraví srdce podporuje! Některé studie naznačují, že může její střídmé popíjení dokonce snižovat riziko některých cévních onemocnění, selhání srdce nebo mrtvice.

Pomoc při hubnutí

Je jasné, že spoléhat se při shazování přebytečných kilogramů jen na kávu, by byla chyba – k žádným výsledkům byste se totiž nedobrali. Ale je prokázáno, že ve spojení s pohybem a vyváženým jídelníčkem dokáže káva hubnutí usnadnit. Pozitivně totiž ovlivňuje metabolismus a tím dokáže nastartovat i shazování kilogramů. Tedy samozřejmě mluvíme o kávě bez smetany, cukru a jiných dochucovadel!

Více úsměvů

Jak už jsme naznačili, na soustředění či kreativitu má káva pozitivní vliv. Ovšem to samé se týká i naší nálady a energie. Nejen díky kofeinu se po jejím vypití budeme cítit prostě líp – ovlivňuje nás také aroma kávy, jež je velmi příjemné a stimuluje tvorbu hormonu serotoninu, který zlepšuje náladu.

Slastnější milování

Káva a sexuální život? Aby ne, vždyť je spojena s vášní – už jen svou vůní a chutí. Ale to samozřejmě není všechno. Šálek kávy dokáže jemně rozproudit krev, zlepšit z dlouhodobého hlediska kvalitu erekce u mužů a přispět k uvolnění a vzrušení (u mužů i u žen). Byla by škoda toho nevyužít!

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také