Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jednoduchý test odhalí, zda trpíte dlouhodobým stresem
vložila 22.3.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jednoduchý test odhalí, zda trpíte dlouhodobým stresem

Kdo z nás by nebyl čas od času ve stresu. Ostatně jedná se o přirozenou reakci lidského těla na krizové situace. Jenže v dnešní době je náš organismus v takové krizi skoro každý den, mnohdy nepřetržitě. Výsledkem je dlouhodobý stres, před jehož následky varují nejen lékaři. Jak se vlastně pozná?

Dlouhodobý stres neovlivňuje jen naše psychické zdraví, ale do značné míry i to fyzické. Je prokázáno, že v jeho důsledku stoupá v těle počet zánětlivých reakcí, jež mohou vést k některým závažným chorobám (hovoří se dokonce i o nádorových onemocněních).

Může ale laik poznat, že mu do života stres zasahuje víc, než je zdrávo? Zkuste se zamyslet nad následujícími řádky – pokud v nich ve většině případů poznáte sami sebe, je na čase zamyslet se nad některými změnami v životě (což samozřejmě ne vždy jde), případně se naučit techniky, které stres alespoň částečně odbourávají (relaxace, meditace apod.).

Únava, co nekončí

Kdo by občas nebyl ze všeho unavený. Ale co když vaše únava neustupuje, ani když spíte doporučovaný počet hodin denně a nemáte za sebou nějaké nadměrné výkony? Pak zpozorněte. Zrovna tak se zaměřte na svá rána – nedokážete se pořádně probrat, a než se konečně dostanete z postele, stojí vás to spoustu úsilí? Obojí může být projevem dlouhodobého stresu.

Imunita na hraně

Imunitní systém je dlouhodobým stresem výrazně oslabován – je to totiž on, kdo se musí vyrovnávat se všemi vnitřními záněty apod. Jeho schopnost chránit nás před vnějšími hrozbami tím pádem klesá. V praxi to znamená, že na vás sedne prakticky každý bacil, který jde kolem. Nemusí vás sice poslat rovnou k lékaři nebo do postele, ale i drobné nepříjemnosti dokáží potrápit…

Hlava, žaludek…

A když už jsme u zdraví – stres se na něm podepisuje nejrůznějšími způsoby. Jedním z nejčastějších projevů jsou stavy, kde se například zvednete ze židle a na chvíli máte pocit, že se s vámi vše točí, a je vám na omdlení. Většinou se sice neskácíte k zemi, ale pokud se tyto stavy opakují, rozhodně zpozorněte.

Stres se často podepisuje i na našem zažívání. Břicho jako balon, bolesti žaludku, neustálé odbíhání na toaletu kvůli průjmu… I tak se projevuje, když je na váš organismus stresu přece jen až moc. A aby toho nebylo málo, některé ženy v důsledku dlouhodobého stresu zapomenout na pravidelný a bezproblémový menstruační cyklus.

Cukr, kofein, sůl

Zápasí-li naše tělo se stresem, můžeme pozorovat i podivné výkyvy v chutích. Zvýšená potřeba kofeinu logicky vyplývá z únavy, kterou kvůli stresu pociťujeme. Ale jak je to s cukrem a solí? Po cukru naše tělo prahne, když potřebuje rychlou energii. A vzhledem k tomu, že jej dlouhodobě zatěžujete, říká si o tuto nezdravou pochutinu čím dál víc. Dokonce i lidé, kteří na sladké do té doby nebyli, nemají problém sníst na posezení tabulku čokolády. Je předmětem vašich chutí spíše balíček chipsů? I to se dá vysvětlit – v důsledku stresu může dojít k minerální nerovnováze v těle, a tak je sůl tím prvním, po čem organismus prahne.

To vůbec nejsem já

Máte občas pocit, že se vůbec nepoznáváte? Že jste se z ničeho nic proměnili v osobu, která křičí kvůli každé maličkosti, neudrží emoce na uzdě, reaguje přemrštěně a neadekvátně nejen v práci, ale i doma. Kromě toho se nedokážete pořádně soustředit a s pamětí jste na štíru. Možná lehce propadáte úzkosti a vykazujete příznaky deprese. Ano, to všechno dokáže udělat dlouhodobý stres s naší myslí…

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také