Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jednoduchý návod, jak se rozloučit s nepotřebnými knihami
vložila 9.2.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jednoduchý návod, jak se rozloučit s nepotřebnými knihami

Knihovna plná mouder, příběhů a fantazie je tak poetická. Na nočním stolku máte několik knih, které se momentálně těší vašemu zájmu, ale co se týče regálů, jsou dost přeplněné? Jestli nevíte, kterou z publikací vyřadit, postupujte podle tohoto návodu a zajistěte si víc místa!

Pořád nakupujete nové a nové knihy, které třeba i nestíháte číst? Je jasné, že vám zabírají prostor. Jenže se kterou se rozloučit? To je velmi těžké rozhodnutí. Slzy vám však ušetří jednoduchý manuál postavený na psychologii prostoru podle feng-šuej. Položte si tři otázky.

Jaký máte ke konkrétním publikacím vztah?

Možná jste pár knížek dostali, možná jste nějaké neuváženě objednali. Teď zjišťujete, že jejich vztah k nim není tak láskyplný, jak jste si mysleli. Jistě, může být komplikované rozloučit se s něčím, do čeho jste investovali nemalé peníze. Taky nechcete urazit člověka, který vás knížkou obdaroval. Tohle všechno je pochopitelné, ale další krok je důležitý. Vlastníte-li knihy, jež nemáte rádi, nesedí vám jejich obal, první kapitola či zaměření, zbavte se jich a darujte je místním knihovnám, školám nebo organizacím, které je distribuují.

S čím se právě teď neztotožňujete?

Kdysi dávno vám matka doporučila knížku o rodičovství, jež jste si sice s radostí přečetli, ale už dávno nepatří na seznam oblíbené literatury. Proč? Jste totiž aktuálně úplně někde jinde. Děti odrostly a již není nutné se jejich výchovou zabývat. Sentiment stranou, rozlučte se s tím, co je minulostí.

Které knihy vůbec neberete do ruky?

Je-li pro vás rozhodování nesmírně stresující, použijte starý známý test, v němž hlavní roli hraje bílá rukavice. Nasaďte si ji, přejeďte rukou po knihovně a soustřeďte se na to, na kterých publikacích sedí prach. Jednotlivé kusy ještě jednou projeďte (může se mezi nimi ukrývat nějaký antikvariátní poklad) a zhodnoťte, zda vám stojí za to, aby se na taková moudra jen prášilo. Nebude lepší postoupit je dál?

Co se týče samotné knihovny, tak ta velká, otevřená sice dělá dojem na návštěvy, ale energii vašeho obydlí spíš narušuje. Přemíra knih, navíc různě velkých a barevných, vysílá až mnoho vizuálních impulzů. Knihovnu je tedy vhodné aspoň z části zakrýt mléčným sklem a některé police nechat volnější. Na ty dejte vhodné dekorace.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také