O ženách, které dělají to, co milují
Jednoduché tipy, jak přestat prokrastinovat
vložila 1.12.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jednoduché tipy, jak přestat prokrastinovat

Je den před termínem vašeho projektu. Máte nalitý čerstvý šálek kávy, plně nabitou baterku svého počítače a jste pohodlně usazená ve své zcela ergonomické kancelářské židli. Úkol dnešního dne zní jasně. Přesto najednou vaše ruku na myši zajíždí do internetového prohlížeče, kde hledáte nejnovější zprávy, výhodné online nákupy (je přece před Vánocemi, že) a nejnovější drby o tom, kdo si nechal letos předělat nos. O tři hodiny později je váš textový dokument stále prázdný, ale zato máte otevřeno 6654689987 oken svého internetového prohlížeče a zrovna si čtěte o historii britské monarchie. Je vám to povědomé? Pak mi věřte, že jste odbornice na prokrastinaci. 

Proto jsem pro vás sestavila pár jednoduchých a užitečných kroků, jak se z vaší rutiny odkládání úkolů dostat a začít být v práci produktivní na maximum.

Začněte už doma „malými“ úkoly

Odstartujte svou sérii efektivity drobnými úkoly už po ránu. Hezky ustlaná postel, poskládané pyžamo… možná se vám to může jevit, jako zbytečnosti, ale svou domácí produktivitou se takříkajíc zahřejete na pracovní režim i v kanceláři velice snadno. 

Používejte bezplatné aplikace

Staňte se královnou produktivity díky revolučním a bezplatným aplikacím ve svém telefonu. Můžete v nich sledovat čas a třídit si úkoly podle priorit a termínů. Telefon vás pak včas upozorní, že je čas přestat se zabývat posledním vystoupením televizní série Tvoje tvář má známý hlas a věnovat se projektu, který máte za pár hodin odevzdat. A ten pocit, když si budete moci úkol v aplikaci odškrtnout jako hotový, je k nezaplacení!

Motivujte se

Zkuste si za každý splněný projekt nastavit nějakou odměnu. Může to být kelímek oblíbené karamelové zmrzliny Ben & Jerry nebo nový svetr, na který už dlouho koukáte. Věřte mi, že odměna je nejlepší motivací a dožene vás ke splnění nesplnitelného!

Naplánujte si přestávky

Podle nedávné studie odborníků na produktivitu můžete dosáhnout špičkových výkonů v práci díky jasně rozvrženým pauzám. Ideální je podle nich pracovat vždy 52 minut v kuse a pak si dopřát 17 minut volna, ve kterém si můžete dělat, co chcete. Budík vašeho mobilu se o přesné dodržení těchto termínů postará. A skoro 20 minut je pro nové zprávy z Facebooku docela dobrý čas, ne?

Krok po kroku

Pokaždé, když se podívám na svou emailovou schránku, na které svítí číslo 189 emailů, okamžitě ztratím motivaci ji vůbec otevírat. Na takové množství zpráv stejně nemám šanci reagovat, i kdyby měl den 48 hodin. Máte to podobně? Stanovte si jasný cíl a za hodinu odpovězte třeba na 10 emailů. To vám pomůže stanovit počáteční odbor, který ve vás toto číslo vyvolává. 

Naučte se pravidlo „jedné minuty“

Podle knihy Inner Calm od autorky Gretchen Rubin cokoliv co trvá jednu minutu, nemá smysl odkládat. Takže i přesto, že vás stíhá jeden deadline za druhým, zalijte si svůj šálek oblíbené čaje, ohřejte si jídlo a prohoďte milou frázi ze svou kolegyní. Takové milé věci vám snadno pomohou překonat strach z věcí, které dlouho odkládáte. 

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také