Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak v práci vyjít s člověkem, který je vám nepříjemný
vložila 26.10.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak v práci vyjít s člověkem, který je vám nepříjemný

Své kolegy si většinou nevybíráme – nebo alespoň ne všechny. A tak není divu, že si prostě s někým vzájemně nesednete. Jenže co když spolu musíte každý den komunikovat a spolupracovat?

Svět by byl krásný, kdyby spolu všichni lidé bez problémů vycházeli. Ovšem realita je samozřejmě jiná – a tak občas musíme spolupracovat i s lidmi, s nimiž bychom za jiných situací „neztráceli čas“. Jak takovou situaci zvládnout?

Začněte u sebe

To, že vám někdo nesedí, samozřejmě není vaše vina. Je to zcela přirozené. Ale to neznamená, že byste to svému kolegovi či kolegyni měli dávat neustále najevo. Pokud spolu jednáte, zachovávejte si profesionální tvář. Ano, člověk na druhé straně stolu vám není sympatický (a možná ani nevíte proč), ale určitě si kvůli tomu nezaslouží, abyste s ním jednali jinak než s někým, koho máte raději. Nedovolte svým antipatiím, aby vás ovládly – buďte co nejvíce korektní a přátelští. Nikdo po vás samozřejmě nechce, abyste podali herecký výkon a předstírali kamarádství, ale určitě pomůže, pokud z vás kolega či kolegyně nebude cítit nepřátelství.

Proč zrovna já?

Zkuste se zamyslet, co konkrétně vám na kolegovi či kolegyni vlastně vadí. Možná vám nesedí, protože zatímco vy jste společenský extrovert, váš protějšek je spíše uzavřený, a tak je pro vás nečitelný a působí na vás spíše jako člověk bez zájmu, který se nikdy neprojevuje. A nebo jste naopak spíše introvert, kterému hlučný kolega či upovídaná kolegyně připadají otravní nebo povrchní? Zkrátka a dobře – občas nás dokáží rozhodit úplné maličkosti, které ale nejsou vadou charakteru druhé osoby. Vycházejí prostě jen z odlišnosti osobností. A s tím se dá pracovat.

Co s tím

Navzdory výše napsanému je samozřejmě v praxi občas pořádně složité vyjít a spolupracovat s někým, na koho jste v podstatě alergičtí. Jenže když nemáte jinou možnost, nic se nedá dělat. Řešením samozřejmě není navzájem se vyhýbat a jakýkoli kontakt oddalovat nebo „přehazovat“ na jiné kolegy. Nejspíš budete do toho „kyselého jablka“ nakonec kousnout. U některých lidí pomáhá, pokud vyložíte karty – například když se slušně zeptáte, zda jste druhému něčím neublížili, když na vás reaguje podrážděně, apod. Divili byste se, jak taková upřímnost prolomí ledy. Samozřejmě v rámci slušného chování a formou, která nepřivede do rozpaků či nepříjemné situace ani vás, ani „rizikového kolegu“.

Velmi často se stává, že ze situace jsou nešťastné obě dotčené strany. Ale ani jedna neví, jak ji řešit. Pokud tedy učiníte první krok, nemůžete udělat chybu. A pokud se nesetkáte s úspěchem, budete mít alespoň čisté svědomí, že jste to nebyli vy, kdo nedal druhému šanci a nepokusil se vše urovnat.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také