Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak ukončit svůj finanční stres jednou provždy
vložila 10.12.2020
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak ukončit svůj finanční stres jednou provždy

Stresuje vás každý měsíc schránka plná účtů? Máte obavu otevřít své internetové bankovnictví a děsíte se představy, kolik na účtu budete mít tentokrát peněz? Mnoho z nás pociťuje díky svým finančním povinnostem úzkost a stres. Jak to můžete změnit? Máme pro vás jednoduchý plán, který zlepší vše, co se vašich peněz týká. Jen čtěte dál…

Finanční úspěch podle odborníků není o tom, kolik máte v bance peněz. Jde z velké části o to, co s nimi chcete udělat. Dosažení vysněných cílů, ať už jsou jakkoliv malé nebo velké, vám pomůže budovat si finčini důvěru. Chcete se dostat z dluhů? Ušetřit více peněz? Postupujte s námi krok za krokem.

Buďte organizovaná

Je čas postavit se organizaci vašich finanční čelem. Abyste mohli se svými financemi správně nakládat, musíte je mít pod kontrolou. Vršíte doma do šuplíku zaplacené i nezaplacené účty? Nemáte přehled o poplatcích na vašem běžném účtě? Nevíte, jaké trvalé příkazy platíte a kdy končí jejich platnost? Vyhraďte si jedno odpoledne a sepište si všechny své výdaje a příjmy do organizované tabulky nebo bloku. Vědět, kolik vynakládáte financí k životu je jediný způsob, jak se pohnout kupředu.

Připravte se emocionálně

Dnes už víte, jak si stojíte. Aktiva i pasiva máte jasně sepsaná v přehledné tabulce a ta může vyvolávat řadu emocí. Přestaňte se cítit provinile, že jste tento krok odkládaly. Přestaňte se trestat za to, že jste minulý měsíc víc utrácely. Neobviňujte se, že jste udělali špatná finanční rozhodnutí. Udělejte zkrátka za vším tlustou čáru a postavte se na startovní čáru. Rozpoznání problémů je půlka vítězství. Před vámi existuje už jen výzva a její řešení. Zaměřte se na to!

Začněte jednat

Nejdůležitějším a nejtěžší bod vašeho finančního plánu stojí před vámi. Vytvořte si plán svého utrácení. Zahrňte všechny svoje trvalé platby, výdaje za bydlení, jídlo, zábavu, důchodové připojištění a investice. Přidejte návštěvu kadeřnice, fitka i platby za vaše vanilkové ranní latté. Snadno tak dopředu zjistíte, kolik „volných“ finančních prostředků máte pro daný měsíc k dispozici.

Spořte

Nezáleží na tom, jestli si peníze bude odkládat do krabičky na pracovním stole nebo si založíte spořící účet. Důležité je udělat rozhodnutí, že si každý měsíc dáte stranou určitou částku peněz. Důležité je nedávat si zbytečně přehnané cíle. Je lepší vybrat částku menší, kterou budete moci pravidelně jednou měsíčně připsat na spořící účet než poslat větší sumu peněz, která vás bude každý měsíc stresovat a budete si dělat hlavu se splněním svých cílů.

Nedělejte impulzivní rozhodnutí

Před koupí nového trička nebo řasenky, na kterou jste zrovna viděla reklamu v televizi, se zeptejte sama sebe: Potřebuji to? Jak to ovlivní moje finance pro tento měsíc? Pokud bude odpověď záporná, jděte dál. Máte vyhráno! Už jen to, že si umíte uvědomit, že danou věc ve svém životě nepotřebujete a je zbytečné za ní tím pádem utrácet a pak se stresovat výčitkami, je vaše osobní vítězství a odvedli jste sami se sebou dobrou práci.

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také