Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

O ženách, které dělají to, co milují
Jak si udržet našlápnutou kariéru, i když pracujete z domova
vložila 27.2.2021
309 Your IP address (2a00:1ed0:17::9337) is not a member of allowed address range. Please, visit https://stream.exchange.cz, logon to your account and add this IP address to the list of allowed servers.

Jak si udržet našlápnutou kariéru, i když pracujete z domova

Znáte seriál Přátelé? Pak si určitě pamatujete scénu, kdy kolegyně Rachel Greenové chodily ven kouřit, zatímco ona zůstávala v kanceláři. Během těchto krátkých pauz pak domlouvaly ty nejdůležitější pracovní úkony, zatímco ona zůstala z jejich kroužku jako nekuřák vyřazena a tím pádem ji unikal kariérní postup. Tato epizoda je sice 21 let stará, ale její příběh je relevantní stále. Možná ještě o trošku víc díky důsledkům onemocnění Covid-19. Snadno se vám totiž může zdát, že díky tomu, že nesedíte se svým nadřízeným v jedné místnosti a nesdílíte aktuální projekty, nápady a impulzy, může vám ve vaší kariéře něco unikat. Nebo dokonce můžete mít pocit, že se vaše kariéra zastavila na bodu mrazu jen proto, že pracujete z domova. 

Práce z domova má rozhodně nespočet výhod - žádné dojíždění, méně peněz utracených za drahé obědy nebo nové dámské kostýmky. Na druhou stranu s sebou nese i řady nevýhod a jednou z nich je nepřítomnost v kanceláři. Přestože v ní fyzicky nejste přítomní totiž stále pracujete na 100%. Otázkou však zůstává: vzpomene si na dálku na vás někdo? Kariérní poradci tuto situaci snadno vysvětlují: „Nás mozek funguje na principu pravděpodobnosti. A pokud potřebujete zvládnout nějaký úkol a vybrat na něj nejlepší kompetentní osobu, s největší pravděpodobností si vyberete tu, kterou vidíte… a ne tu, která má pro váš cíl nejlepší hodnocení, ale dlouhodobě pracuje z domova, takže si na její existenci sotva vzpomenete.“

Jak být ve firmě, ve které pracujete, viděna a slyšena i na dálku?  

1. Komunikujte

Nikdo nechce být osobou, která příliš mluví, ale při práci na dálku je komunikace důležitější víc, než kdy dříve. Kariérní poradci dodávají: pokud nejste v pravidelné komunikační lince se svým týmem nebo šéfem, musíte to napravit. Přestože totiž děláte svou práci na 100% je nutné ji také umět prezentovat. Existuje mnoho způsobů, jak komunikovat efektivně a snadno. Například telefonem… mnoho lidí totiž dnes zapomíná, jaký je vlastně primární cíl tohoto chytrého zařízení. Dalšími možnostmi jsou například týmové Microsoft Teams nebo Skype. 

2.  Stanovte si pravidelné online schůzky

Jednou z nejlepších věcí, které pro svou kariéru můžete udělat jsou pravidelné online porady a prezentace. To vám přinese rozvoj vašeho pracovního vztahu s nadřízeným i s vaším týmem. Nebojte se taková setkání sama iniciativně vyvolávat a starat se, aby nedošlo k jejich dlouhodobému přerušení. Samozřejmě se může stát, že obě strany budou mít ten den větší závazky k řešení, ale přesto je důležité najít nový termín a třeba na 10 minut zhodnotit probíhající projekty a termíny. Kariérní poradci doporučují takové schůzky provádět jednou týdně, ideálně pomocí videohovoru. Podle studií totiž naše mozky nerozlišují mezi viděním lidí na videu nebo v reálném životě, takže přesto, že se přes svým nadřízeným objevíte jen na obrázku, bude to pro vaši vizibilitu fungovat jakoby jste se schůzku zúčastnila osobně. 

3. Klaďte otázky

Chcete svého nadřízeného upozornit na svou přítomnost. Zamyslete se nad otázkou z nějakého vašeho projektu a požádejte ho o radu. To je vždy dobrý způsob, jak zahájit online diskuzi. Navíc tím upozorníte na fakt, že si svého šéfa vážíte i nejen pracovně, ale i lidsky, protože jste si z celé společnosti vybrala právě jeho, aby vám s problémem poradil.  

4. Udělejte sama sobě reklamu

Musíte se stát svým největším fanouškem. Podle kariérních poradců je důležité, abyste se uměla podělit o své úspěchy, protože nikdo jiný to s největší pravděpodobností za vás neudělá. A pokud není zrovna čím se chlubit? Nebojte se zapátrat v minulosti: „Práce na tomto úkolu mě opravdu bavila a byla jsem pyšná, když si mě na něj klient vybral. Ráda bych tedy měla příležitost udělat něco podobného znovu.“ 

5. Buďte společenská

Poslední věc, kterou pravděpodobně po týdenním maratónu termínů, tabulek a emailů chcete udělat, je otevřít si v pátek odpoledne počítač a přihlásit se do chatovací místnosti se svými kolegy, abyste „jen tak pokecali“. Považujte to však jako investici do sebe samé. Pokud máte tu možnost, nestraňte se týmových aktivit. Ani těch virtuálních. Dokonce i 20 minut v podobné chatovací místnosti nebo prostřednictvím video hovoru může posunout vaši kariéru o mnoho let dopředu. Buďte přátelská, společenská a svá. Uvidíte, že tento druh trávení volného času se vám v budoucnu více než vyplatí! 

Foto: Shutterstock

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také